Samenwerken met verzorgenden
22 oktober 2009
Door: Jos Kaldenhoven
Ik vind het niet altijd even makkelijk om samen te werken met verzorgenden die denken dat ze verpleegkundige zijn.
Binnen onze organisatie wordt het Verpleegkundig Thuiszorg Technologieteam (VTT-team) soms gezien als ‘superverpleegkundig’. Als wondzorg of een bepaalde handeling gecompliceerd is (of lijkt te zijn), wordt geroepen: ‘Dat is iets voor het VTT-team!’
Regelmatig hebben wij contact met verpleegkundigen, verzorgenden en helpenden, zowel van onze eigen organisatie als van andere door wie wij worden ingezet. En soms is dat best moeilijk. Omdat wij van veel zaken behoorlijk wat weten kunnen we al snel als arrogant of als betweter worden gezien. En vaak weten wij het inderdaad ook beter…
Maar dat neemt niet weg dat elke werker in de thuiszorg haar (of zijn) eigen deskundigheid heeft. Zo is een verzorgende heel deskundig in de verzorging zoals wassen, aankleden enzovoorts. Zij bouwt een band op en cliënten zien haar vaak als ‘de zuster’. Maar zij heeft niet altijd het inzicht om in complexe situaties goed advies te kunnen geven.
Nog niet zo lang geleden werd ik in mijn avonddienst gebeld door een verzorgende van een andere thuiszorgorganisatie. Zij had er uitgebreid met de cliënt over gesproken, en het was hard nodig dat het beleid rond de morfinepomp zou worden aangepast. 'Mevrouw krijgt te weinig morfine, want de brandende pijn in haar been gaat er niet door weg.' Tja, dan wordt het bij de cliënt wel heel erg moeilijk om het begrip neuropathische pijn uit te leggen, waar je met morfine niet zo heel veel aan kunt doen.
Ik sprak er achteraf met de zorgverleenster over, en het lukte me eigenlijk niet om haar ervan te overtuigen dat zij zich had moeten inhouden met het geven van advies, omdat dit niet op haar kennisgebied ligt. Van neuropathische pijn had ze nog niet eerder gehoord…
Begrijp me goed: ik heb niks tegen helpenden of verzorgenden, integendeel! Ik heb grote bewondering voor ze. Want zij zijn voor een belangrijk deel de kurk waarop de thuiszorg drijft. Maar dan moeten ze zich wel houden bij hun eigen deskundigheidsgebied, en zaken als pijnmedicatie of complexe wondzorg overlaten aan de collega-experts.
Schoenmaker, blijf bij je leest. Of is dit te kort door de bocht, en valt het allemaal wel mee? Ik ben benieuwd naar jullie mening!
Lees ook de reactie van TvV-blogger en verzorgende Conny over de blog van Jos
26 reactie(s)
ViGer 17-02-10 - 17:37
Heb het idee dat wij als vigers altijd al ondergeschoven worden t.a.v de verpleegkundigen.
Een voorbeeld:
Gezien de opzet van de buurtzorg die vele verpleegkundigen in dienst hebben. Met Jos zijn stelling "de verpleegkundige" wilde zo graag weer aan het bed.
Er zijn vele verpleegkundigen die al jaren niet meer bekwaam zijn en zowat meer inzicht dacht het niet. Als je alleen maar achter je bureau zit zoals de laatste jaren wat de verpleegkundigen zeggen dan raak je toch ook een stuk kwaliteit en ervaring van jezelf kwijt.
Er wordt dan gezegd als er gecompliceerde handelingen komen dan wordt de huisarts ingeschakeld, doet het een keer voor en ben je weer bekwaam, terwijl wij als vigers deze handelingen al jaren doen en steeds bijgeschoold worden.
Eigenwijs zijn heeft niemand baat bij. Kennis,inzicht met elkaar hierover communiceren dan streef je naar kwaliteit wat ten goede komt voor de cliënt.
En ieder weet wat zijn of haar verantwoordelijkheden zijn.
VIGer 16-02-10 - 11:03
Zoals ik de blog lees worden helpenden en verzorgenden (IG) soort van als hetzelfde beschouwd. Maar een VIGer heeft meer raakvlakken met een verpleegkundige dan met een helpende. Weet de blog schrijver in het uberhoud wel wat een VIGer is en waar de bevoegdheden van een VIGer liggen ? Deze beroepsgroepen wegzetten als iemand om te wassen en aan te kleden is onterecht! En dan heb ik het niet alleen over de verpleegtechnische handelingen maar VIGers draaien in de intramurale zorg in verpleeg en verzorgingshuizen dagoudtse diensten en veel instellingen werken met het EVV systeem. Ik zou graag zien dat VIGers en helpende in term beter worden gescheiden van elkaar, want het is niet een pond nat. Dit geld voor elk nivo. Een helpende afschilderen als zorghulp nivo 1 accepteerd deze groep ook niet, een zorghulp nivo 1 afschilderen als de eerst de beste schoonmaakster ook niet. Een basisarts als co zien en een net afgestudeerde cardioloog als arts assistent ook niet. Zo zie je maar, op geen enkel nivo wil men onderschat worden!
Het lijkt er meer op dat er bepaalde verpleegkundigen zijn die zich bedreigt voelen.
Mirjam 13-02-10 - 18:32
wat ben ik trots op mijn eigen beroep, n.l. ziekenverzorgster.
ik werk al bijna 36 jaar in een kliniek, waar er door de jaren heen steeds meer verpleegkundigen kwamen, dat moest wettelijk.
het verschil zit hem in de salarisschaal, maar verder laat ik en de anderen ook ons niet ondersneeuwen door de verpleegkundigen. wij doen veel handelingen het zelfde uitgezonderd enkele intra-veneuze
en verder zijn we harde werkers
nathalie 13-02-10 - 12:21
Ik vind het een degenerend stukje en idd zijn ziekenverzorgenden bekwaam geschoold in handelingen. Ik denk dat het niet altijd duidelijk is, wie wat doet en mag. De scheidingslijn van ziekenverzorgende ten op zichte van verpleegkundige vervaagd. Afdelingen worden bekwaam geschoold, als niveau 3 zijnde naar handelingen in niveau 4. Het is natuurlijk goedkoop, maar wie wat doet is m.i. niet altijd duidelijk.
Daarentegen vind ik, dat een ziekenverzorgende, binnen zijn/haar niveau uitstekend in staat is, om meer te doen dan puur de adl en observaties.
Anne 08-01-10 - 13:52
Ik ben verpleegkundige op een afdeling waar veel neuropathische pijn voorkomt en weet dus dat morfine idd weinig doet. Echter kan ik me voorstellen dat die verzorgende het niet weet, want met de regelmaat van de klok krijgen wij patienten van huisartsen en andere specialisten met bergen morfine-achtigen. En het is hun "aandachtsgebied"toch zeker wel mag ik hopen!!!
En ja, de toon van deze blog stoorde mij dus ook wel een beetje!