Bijna 40 procent van de deelnemers aan de Nursing-enquête over verpleegkundig rekenen maakt weleens een rekenfout bij medicatietoediening.
In de maand oktober deden 1630 respondenten mee aan de Nursing-enquête over verpleegkundig rekenen. Veertig procent van de deelnemers geeft aan weleens een rekenfout te hebben gemaakt bij medicatietoediening. In 7 procent van de gevallen had dit consequenties voor de patiënt.
Overlijden
Op de vraag of je collega weleens een rekenfout heeft gemaakt bij medicatietoediening antwoordt zestig procent ja. De fout had in bijna twintig procent van de gevallen consequenties voor de patiënt. Voorbeelden van consequenties die genoemd worden zijn overgeven en diarree, reanimatie, pijn, te hoge bloedglucosewaarden, hypoglykemie, suf worden, overdosering en opname in het ziekenhuis of op de intensive care. Elf respondenten noemen zelfs overlijden als gevolg van de medicatiefout.
Eigen rekenvaardigheid
Op de vraag ‘Hoe beoordeel jij je eigen rekenvaardigheid?’ antwoordt 50 procent van de respondenten goed, 13 procent zeer goed, 28 procent redelijk, 7 procent matig en 2 procent slecht.
De meeste respondenten zijn het meest bezig met intraveneus vloeistoffen en medicatie toedienen, gevolgd door voedingspomp instellen, infuusberekeningen en oplossingen en verdunningen maken.

Meer over verpleegkundig rekenen
In Nursing december lees je meer resultaten uit de enquête naar verpleegkundig rekenen en vertellen verpleegkundigen over rekenfouten met flinke gevolgen. Nog geen abonnee? Neem hier een abonnement >>>
Eerder onderzoek
In 2007 en 2010 deed Nursing onderzoek naar verpleegkundig rekenen. Beide keren kregen de deelnemende verpleegkundigen een rekentoets voorgelegd en beide keren waren de resultaten schokkend. In 2007 bleek dat bijna een kwart van de verpleegkundigen zoveel moeite had met het berekenen van doseringen, dat ze fouten maakte bij het oplossen van medicatie (1). In 2010 was de situatie niet verbeterd: nog steeds maakten verpleegkundigen rekenfouten bij het toedienen van medicatie. Bijna zestig procent van de deelnemers gaf aan dat collega’s weleens fouten maken bij het toedienen van medicatie, bij bijna een kwart zou dit consequenties hebben gehad voor de patiënt (2).
De komende weken verschijnen er meer berichten over verpleegkundig rekenen online. Houd Nursing in de gaten!
Noten
1 Rekenvaardigheid van verpleegkundigen. Door DUO Market Research in opdracht van Nursing en The Competence Group, 2007.
2 Rekenvaardigheid verpleegkundigen. Door DUO Market Research in opdracht van Nursing en E-Nursing, oktober 2010.
Geef je reactie
Om te kunnen reageren moet je inlogd zijn. Inloggen Ik heb nog geen account