• Spring naar de hoofdnavigatie
  • Door naar de hoofd inhoud
  • Spring naar de voettekst
Menu
Zoeken
Inloggen

Nursing.nl | Nieuws, blogs en meer | Nursing voor verpleegkundigenNursing.nl | Nieuws, blogs en meer | Nursing voor verpleegkundigen

Waarmee maken wij jou steeds beter?

  • Praktijk
  • Werk
  • Challenge
  • Congressen
  • Abonneren
  • Nursing
    • Home
    • Praktijk
    • Werk
    • Challenge
    • Congressen
  • Service
    • Veelgestelde vragen
    • Contact
    • Abonneren
    • Adverteren
    • Inloggen
    • Wat is de Nursing Challenge?
    • Mijn profiel
  • Meer Nursing
    • Nieuwsbrieven
    • Shop
    • Nursing.be
  • Vacaturebank
    • Vacatures
    • Vacature plaatsen

Overig Overig

Blog Sandra: 'Vroeg opstaan is marteling'

Gepubliceerd op: 9 oktober 2015
Dit bericht is ouder dan 5 jaar

Uit Brits onderzoek blijkt dat hoe later je opstaat, hoe beter het is. 9 uur beginnen met werken is volgens de onderzoekers zelfs een marteling voor de mens. Sandra ziet de voordelen van dit onderzoek wel.

‘Mensen dwingen om 9 uur te gaan werken, is een vorm van marteling’, aldus Paul Kelley, slaapexpert aan de Britse universiteit van Oxford. Hoe later je opstaat, hoe beter. Rustig ontwaken is volgens het onderzoek belangrijk, je begint dan met een voorsprong. De slaapexpert pleit voor het beginnen met werken om 10 uur. Klinkt goed. Doe mij die baan. Om 10 uur is het altijd licht, ook in de winter. Ik zou voortaan zingend aan het werk gaan.

Eigenlijk moeten mensen die om 9 uur ‘al’ beginnen met werken vooral niet klagen. Laatst zat ik op een verjaardag, toen iemand om 22 uur riep dat hij nodig naar huis moest, want hij moest over 12 uren ‘alweer’ op zijn werk zijn. Op een zaterdag, de arme ziel. Wat zeurt hij nou? Over 12 uren heb ik er alweer drie uren hard werken opzitten.

Om 9 uur starten met je werkdag is een luxe. Dat is slapen tot 8 uur. Dat betekent dat je nog méér dan 8 uren slaap hebt genoten, als je ‘s avonds die film nog even uitkijkt. Dat betekent geen klokstaarstress meer op een gezellig feest. Je hoeft niet meer gezelligheid vroeg af te breken, want helder en alert levens redden begint later.

Ook de baas zal blij zijn: uit het onderzoek blijkt namelijk dat de kans op verkoudheid verviervoudigt als je te weinig slaapt. Minder ziekmeldingen! En zouden patiënten zich ook gezonder gaan voelen, als ze pas rond 10 uur worden gewekt? Uitslapen en niet meteen geprikt en gewassen worden. Ongestoord ontbijten. Ik denk dat het weleens een ligdag zou kunnen schelen. De verpleegkundige fluit, de patiënt voelt zich uitgeslapen en vrolijk ontvangen, daar schijnt het daglicht dan weer overheen. Win-win.

Zou het niet sowieso een goed idee zijn om eens te kijken naar werktijden? Al decennia, misschien wel eeuwen, draaien we vroege, late en nachtdiensten in de zorg. Allemaal beginnen we om ongeveer 7, 15 en 23 uur. Zou dat niet eens op zijn kop moeten? Voortaan starten om 10, 18 en 2 uur?

Wassen van 11 tot 13 uur: ‘Wilt u fris voor of na het middageten?’ Schoon het middagdutje tegemoetzien. De patiënten dan, niet de plegen. Laten we niet overdrijven. Hoewel middagdutjes de bloeddruk schijnen te verlagen. Dat is ook niet gek voor een pleeg.

Het zal wennen zijn, maar voor je nachtdienst kun je nog even slapen van 22 tot 2 uur. Bovendien stop je rond 10 uur met werken. Dan is de dag begonnen. Misschien voel je je wel frisser en minder verward? Slaap je tot 15 uur en ‘s avonds pak je dat bed nog even mee met je partner. Wel zo gezellig en een natuurlijk gevoel van ritme.

De late dienst heeft de hele overdag vrij. Je kunt je kinderen brengen en halen, alle winkels bezoeken. Ja, je bent laat thuis, maar o, wat slaapt dat heerlijk.

Baas, collega’s, misschien moeten we binnenkort eens om de tafel? Ik voel een lading gezondheid opkomen, minder stress, meer daglicht, meer thuis, efficiënter op het werk, minder ziekte… Kortom, wanneer gaan we beginnen? Niet voor 9 uur, in ieder geval.

Gepubliceerd op: 9 oktober 2015
Door: exed-admin

Thema:

Overig

Tags:

Lees Interacties

Geef je reactie Reactie annuleren

Om te kunnen reageren moet je inlogd zijn. Inloggen Ik heb nog geen account


Overig

Overig

Het Nursing-magazine van november is uit: lees de artikelen online

Overig

Het Nursing-magazine van november is uit: lees de artikelen online

Overig

Het Nursing-magazine van oktober is uit: lees de artikelen online

Overig

Het Nursing-magazine van september is uit: lees de artikelen online

Overig

Het Nursing-magazine van juli/augustus is uit: lees de artikelen online

Bekijk meer

Newsletter

Altijd op de hoogte van het laatste nieuws en vakinhoudelijke artikelen?

Schrijf je dan in voor een van onze nieuwsbrieven.

Aanmelden

Footer

Meer nursing

Abonneren

Gratis proefabonnement

Shop

Contact

Volg ons op

Adverteren

Personeeladvertentie

Adverteren & partnerships

Nursing Vlaanderen

Ga naar Nursing.be

© Bohn Stafleu van Loghum, onderdeel van Springer Nature

  • Privacy Statement
  • Disclaimer
  • Voorwaarden
  • Cookie voorkeuren