• Spring naar de hoofdnavigatie
  • Door naar de hoofd inhoud
  • Spring naar de voettekst
Menu
Zoeken
Inloggen

Nursing.nl | Nieuws, blogs en meer | Nursing voor verpleegkundigenNursing.nl | Nieuws, blogs en meer | Nursing voor verpleegkundigen

Waarmee maken wij jou steeds beter?

  • Praktijk
  • Werk
  • Challenge
  • Congressen
  • Abonneren
  • Nursing
    • Home
    • Praktijk
    • Werk
    • Challenge
    • Congressen
  • Service
    • Veelgestelde vragen
    • Contact
    • Abonneren
    • Adverteren
    • Inloggen
    • Wat is de Nursing Challenge?
    • Mijn profiel
  • Meer Nursing
    • Nieuwsbrieven
    • Shop
    • Nursing.be
  • Vacaturebank
    • Vacatures
    • Vacature plaatsen

Praktijk Praktijk

Aanvraag hulpmiddelen wijk wordt soepeler

Gepubliceerd op: 16 april 2018

Hulpmiddelen aanvragen in de wijkverpleging is een crime. Een werkgroep van wijkverpleegkundigen en zorgverzekeraars gaat kijken hoe de procedure simpeler kan.

Het aanvragen van hulpmiddelen is onnodig omslachtig en een terugkerende ergernis, zegt wijkverpleegkundige Maaike Rumpt. Zij maakt deel uit van een nieuwe werkgroep die de knelpunten bij het aanvragen van hulpmiddelen probeert op te lossen.

Tijdens de schrapsessies kwam het aanvragen van hulpmiddelen als een belangrijk knelpunt naar voren, zegt ze. ‘We hebben toen een vervolgafspraak gemaakt bij Zorgverzekeraars Nederland.’ Vorige week kwam een groep wijkverpleegkundigen en zorgverzekeraars in Zeist bij elkaar om na te denken over oplossingen, meldt beroepsvereniging  V&VN.

Machtiging

‘De vele administratieve handelingen, zoals het overleggen van decubitusscorelijsten maken het aanvragen omslachtig’, zegt Rumpt. ‘Voor elke aanvraag moeten we eerst bij de huisarts aan machtiging vragen. Terwijl het om verpleegkundig hulpmiddelen gaat die wij heel goed zelf kunnen indiceren. De huisarts vertrouwt in de regel ook op onze deskundigheid. Het lastige is bovendien dat de procedure per aanvraag verschilt, omdat elke zorgverzekeraar zijn eigen reglement voor hulpmiddelen heeft.’

De werkgroep heeft de volgende lijst met knelpunten opgesteld:

  • ict-ondersteuning onvoldoende
  • materialen (zoals wondmaterialen) kunnen niet op maat besteld
  • te grote verpakkingen, onnodige verspilling (bijv voor wondzorg) en beperkingen in hoeveelheden
  • bij leveranciers van hulpmiddelen discussies over rechtmatigheid, lange vragenlijsten
  • gemotiveerd afwijken van standaard materiaalgebruik moeizaam (bijv een verbandmiddel waarvan de wijkvpk zeker weet dat die goed is voor de wond en waardoor de wond sneller dicht is en dus de zorg gestopt kan worden, maar iets duurder is dan de standaard)
  • preventieve zorg geen reden voor vergoeding
  • verplichte handtekening van huisarts altijd nodig (machtiging) en geen eenduidige eisen daarvoor
  • spoedaanvragen moeizaam (bijv bij terminale patiënt)
  • bij verplaatsen van zorg van ziekenhuis naar thuis, vallen bepaalde hulpmiddelen onder medisch specialistische zorg en is de aanvraagprocedure onduidelijk
  • materialen na overlijden van cliënt nageleverd en niet meer teruggenomen

 

De werkgroep gaat zich de komende maanden beraden over oplossingen en probeert een overkoepelend beleid op te stellen dat voor alle zorgverzekeraars en in alle regio’s geldt. Zo wordt bekeken welke alternatieven er zijn voor de machtiging van de huisarts. Een belangrijk verbeterpunt is de digitale ondersteuning. ‘Het ideaal is rechtstreeks vanuit het digitale dossier (ECD) bestellen, waarbij de machtiging automatisch geregeld is’, zegt Rumpt. Voor de zomer komt de werkgroep met oplossingen.

Gepubliceerd op: 16 april 2018
Door: Annet Maseland

Thema:

Praktijk

Tags:

Wijkverpleging

Lees Interacties

Geef je reactie Reactie annuleren

Om te kunnen reageren moet je inlogd zijn. Inloggen Ik heb nog geen account


Praktijk

icon-Palliatieve Zorg

Palliatieve Zorg

Sander de Hosson: ‘In de stervensfase zijn verpleegkundigen mijn belangrijkste sensoren bij de patiënt’

icon-Wondzorg

Wondzorg

Zo overtuig je de huisarts, en 5 andere adviezen over de enkel-armindex

icon-Bejegening

Bejegening

Blog Barbara: ‘Ze verlaat de afdeling in mijn oude trui en de broek van mijn man’

icon-EBP

EBP

EBP: Wanneer starten met orale bloedverdunners na intraveneuze trombolyse bij herseninfarct?

icon-Collega’s

Collega’s

Astrid en Jeanette ontwierpen een oorkussen tegen decubitus: ‘Mensen liggen er comfortabel op’

Bekijk meer

Newsletter

Altijd op de hoogte van het laatste nieuws en vakinhoudelijke artikelen?

Schrijf je dan in voor een van onze nieuwsbrieven.

Aanmelden

Footer

Meer nursing

Abonneren

Gratis proefabonnement

Shop

Contact

Volg ons op

Adverteren

Personeeladvertentie

Adverteren & partnerships

Nursing Vlaanderen

Ga naar Nursing.be

© Bohn Stafleu van Loghum, onderdeel van Springer Nature

  • Privacy Statement
  • Disclaimer
  • Voorwaarden
  • Cookie voorkeuren