• Spring naar de hoofdnavigatie
  • Door naar de hoofd inhoud
  • Spring naar de voettekst
Menu
Zoeken
Inloggen

Nursing.nl | Nieuws, blogs en meer | Nursing voor verpleegkundigenNursing.nl | Nieuws, blogs en meer | Nursing voor verpleegkundigen

Waarmee maken wij jou steeds beter?

  • Praktijk
  • Werk
  • Challenge
  • Congressen
  • Abonneren
  • Nursing
    • Home
    • Praktijk
    • Werk
    • Challenge
    • Congressen
  • Service
    • Veelgestelde vragen
    • Contact
    • Abonneren
    • Adverteren
    • Inloggen
    • Wat is de Nursing Challenge?
    • Mijn profiel
  • Meer Nursing
    • Nieuwsbrieven
    • Shop
    • Nursing.be
  • Vacaturebank
    • Vacatures
    • Vacature plaatsen

Praktijk Praktijk

Patiënt in thuisisolatie? Zo verpleeg je hem

Gepubliceerd op: 3 maart 2020

Als je als verpleegkundige bij iemand moet zijn die in thuisisolatie zit, wat dan? Nursing selecteerde de belangrijkste punten uit het nieuwe protocol over thuisisolatie bij het coronavirus.

> Deze informatie komt uit het protocol thuisisolatie van het RIVM. Bekijk hier het volledige protocol.

Patiënten die verdacht worden met SARS-CoV-2 geïnfecteerd te zijn, maar die verder niet ernstig ziek zijn, kunnen thuisisolatie verblijven als aan bepaalde voorwaarden wordt voldaan. De huisarts bepaalt of de patiënt gezien het klinisch beeld thuis kan blijven. De arts infectieziektebestrijding bepaalt of de gezondheidstoestand en de thuissituatie van de patiënt zich leent voor thuisisolatie.

Nursing volgt de ontwikkelingen rondom het nieuwe coronavirus op de voet. Hier vind je alle Nursing-artikelen over het coronavirus op een rijtje.

Voorwaarden voor thuisisolatie

Een voorwaarde voor thuisisolatie is dat de patiënt in staat moet zijn om voor zichzelf te zorgen (dit betreft de ADL-functies) en dat contact tussen de patiënt en huisgenoten (zo veel mogelijk) kan worden vermeden. Hierbij houdt de arts infectieziektebestrijding tevens rekening met de medische situatie van de patiënt en de huisgenoten. Ook bekijkt de arts in hoeverre kennis en gedrag van patiënt en huisgenoten thuisisolatie toelaat. Het kan soms raadzaam zijn dat huisgenoten (bijvoorbeeld kinderen) tijdens de isolatieperiode elders verblijven.

Regels bij thuisisolatie?

Bij thuisisolatie moet de patiënt, eventuele huisgenoten en bezoekers zoals de huisarts zich aan bepaalde regels houden. Zo moet de patiënt een chirurgisch mondneusmasker dragen als hij gemeenschappelijke ruimtes betreedt en moeten huisgenoten en bezoekers (de huisarts of mensen van de GGD) een FFP-1 mondneusmaskers dragen als zij zich in dezelfde ruimte bevinden.

Wat moet je doen als verpleegkundige in de wijk?

Bij zorgverlening van een patient betekent het dat jij als verpleegkundige langer (>15 minuten) in nauw (<2 meter) contact moet zijn met de patiënt.  Daarbij moet je gebruikmaken van een FFP-2 neusmondmasker. Dit masker moet goed aan het gezicht aansluiten. Na het plaatsen van het masker mag het masker niet meer worden aangeraakt. Raakt het masker vervuild, dan moet het worden vervangen. Na gebruik wordt het masker in een afvalzak gegooid en wordt direct handhygiëne toegepast.

Wat is het verschil tussen een FFP1- en een FFP2 neusmondmasker? Je leest het in het artikel ‘Neusmondmaskers: dit moet je weten’.

Je draagt wegwerphandschoenen bij:
• Al het contact met de patiënt of de directe omgeving van de patiënt, na het betreden van de ruimte waarin de patiënt verblijft en tijdens het schoonmaken van alle oppervlakken en ruimtes die gebruikt worden door de patiënt;
• Het omgaan met wasgoed, vaat of afval en bij contact met alle materialen waarmee de patiënt in aanraking is geweest;
• Vermijd contact met ontlasting en lichaamsvloeistoffen. Gooi al het afval dat in aanraking is geweest met de patiënt in een aparte afvalzak in de kamer van de patiënt. Draag handschoenen bij het verwijderen van de afvalzak en voer het af met de rest van het huishoudelijk afval;
• Gooi wasgoed dat in aanraking is geweest met de patiënt of in de directe omgeving in een aparte wasmand. Was handdoeken, beddengoed en kleding (indien mogelijk) op minimaal 60°C met een volledig wasprogramma en normaal wasmiddel. Laat het wasgoed goed drogen in een droogtrommel of aan de waslijn. Draag handschoenen bij het behandelen van wasgoed en pas daarna handhygiëne toe. Door de patiënt gebruikte vaat moet gescheiden worden afgewassen met standaard afwasmiddel en heet water, of in de vaatwasmachine op een uitgebreid wasprogramma;
• Door de patiënt gebruikte vaat moet gescheiden worden afgewassen met standaard afwasmiddel en heet water, of in de vaatwasmachine op een uitgebreid wasprogramma.

Duur van de isolatie

De duur van de isolatie wordt vastgesteld door de arts infectieziektebestrijding van de GGD. Bij isolatie in verband met verdenking op COVID-19 infectie duurt de isolatie totdat bekend is dat de uitslag negatief is. Bij een bewezen COVID-19-infectie is isolatie aangewezen totdat de patiënt volledig klachtenvrij is (minimaal 24 uur).

Heb je nog meer vragen over thuisisolatie? Laat het ons weten op nursing@bsl.nl o.v.v. thuisisolatie 

Gepubliceerd op: 3 maart 2020
Door: Nienke Berends

Thema:

Praktijk

Tags:

Wijkverpleging

Lees Interacties

Geef je reactie Reactie annuleren

Om te kunnen reageren moet je inlogd zijn. Inloggen Ik heb nog geen account


Praktijk

icon-Palliatieve Zorg

Palliatieve Zorg

Sander de Hosson: ‘In de stervensfase zijn verpleegkundigen mijn belangrijkste sensoren bij de patiënt’

icon-Wondzorg

Wondzorg

Zo overtuig je de huisarts, en 5 andere adviezen over de enkel-armindex

icon-Bejegening

Bejegening

Blog Barbara: ‘Ze verlaat de afdeling in mijn oude trui en de broek van mijn man’

icon-EBP

EBP

EBP: Wanneer starten met orale bloedverdunners na intraveneuze trombolyse bij herseninfarct?

icon-Collega’s

Collega’s

Astrid en Jeanette ontwierpen een oorkussen tegen decubitus: ‘Mensen liggen er comfortabel op’

Bekijk meer

Newsletter

Altijd op de hoogte van het laatste nieuws en vakinhoudelijke artikelen?

Schrijf je dan in voor een van onze nieuwsbrieven.

Aanmelden

Footer

Meer nursing

Abonneren

Gratis proefabonnement

Shop

Contact

Volg ons op

Adverteren

Personeeladvertentie

Adverteren & partnerships

Nursing Vlaanderen

Ga naar Nursing.be

© Bohn Stafleu van Loghum, onderdeel van Springer Nature

  • Privacy Statement
  • Disclaimer
  • Voorwaarden
  • Cookie voorkeuren