• Spring naar de hoofdnavigatie
  • Door naar de hoofd inhoud
  • Spring naar de voettekst
Menu
Zoeken
Inloggen

Nursing.nl | Nieuws, blogs en meer | Nursing voor verpleegkundigenNursing.nl | Nieuws, blogs en meer | Nursing voor verpleegkundigen

Waarmee maken wij jou steeds beter?

  • Praktijk
  • Werk
  • Challenge
  • Congressen
  • Abonneren
  • Nursing
    • Home
    • Praktijk
    • Werk
    • Challenge
    • Congressen
  • Service
    • Veelgestelde vragen
    • Contact
    • Abonneren
    • Adverteren
    • Inloggen
    • Wat is de Nursing Challenge?
    • Mijn profiel
  • Meer Nursing
    • Nieuwsbrieven
    • Shop
    • Nursing.be
  • Vacaturebank
    • Vacatures
    • Vacature plaatsen

Praktijk Ouderenzorg

Hartmedicijnen voorkomen geen gebroken heup

Gepubliceerd op: 11 februari 2010
Dit bericht is ouder dan 5 jaar

Nitraten, de medicijnen die zorgen dat het hart meer zuurstof krijgt, beschermen niet tegen een gebroken heup, ondanks aanwijzingen dat ze de botdichtheid verhogen.

Dat blijkt uit onderzoek van de Universiteit Utrecht. De onderzoekers publiceren hun resultaten deze maand in het Amerikaanse tijdschrift Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism.

20% overlijdt binnen jaar na heupfractuur
Jaarlijks breken ongeveer 17.000 Nederlanders, met name ouderen, hun heup. Naar schatting overlijdt 20% binnen een jaar na de heupfractuur. Uit Canadees en Amerikaans epidemiologisch onderzoek bleek dat de medicijnen nitroglycerine en isosorbidedinitraat (nitraten) de botdichtheid verhogen. Het was echter niet duidelijk of dat ook leidt tot minder gebroken heupen in Nederland.

Nitraten bescheiden rol bij botbreuken
Frank de Vries, NWO Veni-onderzoeker aan de Universiteit Utrecht, onderzocht het gebruik van nitraten bij 6.763 patiënten met, en 26.341 mensen zonder gebroken heup. Het gebruikspatroon leek slechts een bescheiden rol te spelen: het risico op botbreuken was bij dagelijks gebruik iets hoger dan bij mensen die het af en toe gebruikten. Daarnaast nam het risico op botbreuken niet af bij mensen die al een jaar lang nitraten hadden gebruikt: botbeschermende geneesmiddelen moeten namelijk minstens 6 tot 12 maanden worden geslikt, voordat ze überhaupt kunnen beschermen tegen botbreuken.

Geen verschil in botdichtheid
De Nederlandse resultaten worden ondersteund door een zeer recent Amerikaans placebo-gecontroleerd onderzoek. In tegenstelling tot het eerdergenoemde epidemiologisch onderzoek, vonden de onderzoekers na drie jaar geen verschil in botdichtheid bij postmenopausale vrouwen die nitroglycerine-pleisters kregen, of een placebo. Vooralsnog lijken er dus geen grote effecten te zijn.

Door: redactie Nursing
Zorgkrant

Meer weten? Word nu abonnee van Nursing.

Gepubliceerd op: 11 februari 2010
Door: Redactie Nursing

Thema:

Ouderenzorg

Tags:

Mantelzorg Medicatie Ouderenzorg

Lees Interacties

Geef je reactie Reactie annuleren

Om te kunnen reageren moet je inlogd zijn. Inloggen Ik heb nog geen account


Praktijk Ouderenzorg

icon-Ouderenzorg

Ouderenzorg

‘Lastige situaties moet je voor je zien’

icon-Ouderenzorg

Ouderenzorg

Ontwikkelingen in de ouderenzorg

icon-Ouderenzorg

Ouderenzorg

Student Corner: ‘Slecht slapen van patiënten is een verpleegkundig probleem’

icon-Ouderenzorg

Ouderenzorg

4 veelvoorkomende mondproblemen bij ouderen

icon-Ouderenzorg

Ouderenzorg

Waarom mondzorg bij ouderen meer aandacht verdient (en op welke manier)

Bekijk meer

Newsletter

Altijd op de hoogte van het laatste nieuws en vakinhoudelijke artikelen?

Schrijf je dan in voor een van onze nieuwsbrieven.

Aanmelden

Footer

Meer nursing

Abonneren

Gratis proefabonnement

Shop

Contact

Volg ons op

Adverteren

Personeeladvertentie

Adverteren & partnerships

Nursing Vlaanderen

Ga naar Nursing.be

© Bohn Stafleu van Loghum, onderdeel van Springer Nature

  • Privacy Statement
  • Disclaimer
  • Voorwaarden
  • Cookie voorkeuren