• Spring naar de hoofdnavigatie
  • Door naar de hoofd inhoud
  • Spring naar de voettekst
Menu
Zoeken
Inloggen

Nursing.nl | Nieuws, blogs en meer | Nursing voor verpleegkundigenNursing.nl | Nieuws, blogs en meer | Nursing voor verpleegkundigen

Waarmee maken wij jou steeds beter?

  • Praktijk
  • Werk
  • Challenge
  • Congressen
  • Abonneren
  • Nursing
    • Home
    • Praktijk
    • Werk
    • Challenge
    • Congressen
  • Service
    • Veelgestelde vragen
    • Contact
    • Abonneren
    • Adverteren
    • Inloggen
    • Wat is de Nursing Challenge?
    • Mijn profiel
  • Meer Nursing
    • Nieuwsbrieven
    • Shop
    • Nursing.be
  • Vacaturebank
    • Vacatures
    • Vacature plaatsen

Praktijk Wijkverpleging

Veeleisende mantelzorgers

Gepubliceerd op: 22 mei 2008
Dit bericht is ouder dan 5 jaar

Voor mantelzorgers heb ik diep respect. Maar soms kunnen ze ook lastig zijn.  

Mantelzorgers… De meest onderschatte categorie in onze samenleving, noem ik ze wel eens. Wij komen ze in ons werk dagelijks tegen; de onbaatzuchtige familieleden die vader, moeder of opa/oma liefdevol verzorgen. Dag in dag uit, 24 uur per dag voor ze klaar staan. De boodschappen doen, de administratie bijhouden, meegaan bij afspraken bij de specialist in het ziekenhuis.

Vrijwillig
Maar ook: dagenlang aan het sterfbed van een familielid waken, wachtend op het overlijden. Het kenmerkende van mantelzorgers is dat ze het vrijwillig doen, en er anderen een grote dienst mee bewijzen.

Buddy
In de thuiszorg bestaat ook een buddysysteem, overgenomen van de zorg rond de hiv-geïnfecteerden uit de jaren ’90. Hier komen vrijwilligers wekelijks soms meerdere keren bij chronisch zieke mensen op bezoek, en begeleiden hen. Ik heb daar diep respect voor.

Frustratie en onmacht
Soms kunnen mantelzorgers ook lastig zijn, dwingend in hun vragen, veeleisend in hun verlangens. Vaak is dat terug te voeren op onmacht, niet goed kunnen omgaan met de situatie en dan een uitlaatklep zoeken voor de frustratie en de onmacht. Ja, die meest onderschatte categorie kan ook wel eens irritant zijn. Ik kan daar best wel begrip voor opbrengen, maar er zijn natuurlijk wel grenzen. Zo werken wij in ons team het liefst met afspraken voor de zorg voor of na de middag. Natuurlijk begrijpen wij dat het voor iedereen prettig is om te weten hoe laat er zorg wordt geleverd. Als je een keer de hele dag hebt moeten wachten, bijvoorbeeld op de aflevering van nieuwe meubels, dan ben je ook blij als ze er eindelijk zijn.

Speling
Toch zijn er cliënten waarvan de mantelzorgers het sterke verlangen uitspreken (ik schrijf bewust niet: eisen, maar vaak komt het wel zo over….) om tussen 10.00 en 10.30 uur geholpen te worden. En als het niet gaat om tijdgebonden handelingen  – zoals bijvoorbeeld intraveneuze toediening van antibiotica of CAPD – dan is dat heel moeilijk te realiseren. Vooral als je ook nog met je acute omroepen moet omgaan. Sommige zaken gaan gewoon voor! En dan is een beetje speling in je route wel heel prettig.

Remi’s
En ja, helaas is er soms een mantelzorger die daar geen enkel begrip voor kan opbrengen. Ik noem ze wel eens Remi’s, mensen die denken dat ze alleen op de wereld zijn. Ik blijf  altijd kalm, probeer mee te gaan in hun gevoelens, maar ik leg ze wel altijd uit dat het niet altijd kan zoals zij dat willen omdat… er meer mensen zijn die hulp nodig hebben.

 

Gepubliceerd op: 22 mei 2008
Door: exed-admin

Thema:

Wijkverpleging

Tags:

Mantelzorg Wijkverpleging

Lees Interacties

Geef je reactie

Om te kunnen reageren moet je inlogd zijn. Inloggen Ik heb nog geen account


Praktijk Wijkverpleging

icon-Wijkverpleging

Wijkverpleging

Deze wijkverpleegkundigen zweren bij duale aansturing: ‘We bepalen nu zelf hoe we zorg verlenen’

icon-Wondzorg

Wondzorg

3 vragen over gedeelde wondzorg: ‘Cliënten kunnen meer wondzorgtaken zelf doen’

Oude vrouw ligt in bed in haar huiskamer.
icon-Wijkverpleging

Wijkverpleging

‘Zorgarrangeur’ kan wijkverpleegkundige of casemanager dementie zijn

Verpleegkundigen in de wijk in overleg.
icon-Wijkverpleging

Wijkverpleging

Reablement in de wijk: ‘Cliënten zijn blij als ze weer regie hebben over hun leven’

icon-Oncologie

Oncologie

Behandeling kanker thuis verhoogt kwaliteit van leven

Bekijk meer

Newsletter

Altijd op de hoogte van het laatste nieuws en vakinhoudelijke artikelen?

Schrijf je dan in voor een van onze nieuwsbrieven.

Aanmelden

Footer

Meer nursing

Abonneren

Gratis proefabonnement

Shop

Contact

Volg ons op

Adverteren

Personeeladvertentie

Adverteren & partnerships

Nursing Vlaanderen

Ga naar Nursing.be

© Bohn Stafleu van Loghum, onderdeel van Springer Nature

  • Privacy Statement
  • Disclaimer
  • Voorwaarden
  • Cookie voorkeuren