• Spring naar de hoofdnavigatie
  • Door naar de hoofd inhoud
  • Spring naar de voettekst
Menu
Zoeken
Inloggen

Nursing.nl | Nieuws, blogs en meer | Nursing voor verpleegkundigenNursing.nl | Nieuws, blogs en meer | Nursing voor verpleegkundigen

Waarmee maken wij jou steeds beter?

  • Praktijk
  • Werk
  • Challenge
  • Congressen
  • Abonneren
  • Nursing
    • Home
    • Praktijk
    • Werk
    • Challenge
    • Congressen
  • Service
    • Veelgestelde vragen
    • Contact
    • Abonneren
    • Adverteren
    • Inloggen
    • Wat is de Nursing Challenge?
    • Mijn profiel
  • Meer Nursing
    • Nieuwsbrieven
    • Shop
    • Nursing.be
  • Vacaturebank
    • Vacatures
    • Vacature plaatsen

Praktijk Wondzorg

Blog Jos: 'Ik heb geen begrip voor huisarts Tromp'

Gepubliceerd op: 20 november 2013
Dit bericht is ouder dan 5 jaar

Sandra legt in haar blog over de zaak Tuitjenhorn de vinger op de zere plek, vindt Jos. Maar hij denkt er wel anders over: ‘Er is een verschil tussen wat kan, mag en vooral niet mag.’

Mijn collega-blogger Sandra legt in haar blog over de zaak-Tuitjenhorn de vinger op een zere plek. Ik heb een andere mening.

Sandra, ik kan je verhaallijn goed volgen. Maar, in deze casus (en in de talloze anderen uit de praktijk van menig huisarts en palliatief verpleegkundige) is er een verschil tussen wat kan, mag en vooral niet mag. Disproportioneel noemen ze dat, een injectie met 1000 mg morfine (vergelijk met het spreekwoord met een kanon op een mug schieten). Lijden verlichten, ja! Alle medicatie gebruiken die voorhanden is om dat te bereiken: ja! Maar om op basis van emotie zo extreem te handelen, nee, dat kan niet!

Toegegeven, we kennen de casus niet goed genoeg, de betrokken huisarts en de patiënt ook niet. We kunnen alleen maar gissen naar wat er aan het lijdensbed is gebeurd. Naar wat de betrokken arts heeft bewogen. Maar, een beroepsmatig goed handelend arts gebruikt de juiste middelen in de – volgens de richtlijnen – juiste dosering.

Blog Sandra: ‘Ik begrijp huisarts Tromp’
Uiteraard kon het niet door de beugel. Maar wat de Inspectie niet zag en deze huisarts vermoedelijk wel, was het lijden van de patiënt vóór de gram morfine werd toegediend. Lees de blog van Sandra

Als je in elke vergelijkbare casus met emotie als ultieme drijfveer gaat handelen, dan is het hek echt van de dam! Een groot goed in Nederland is dat op het gebied van palliatief terminale zorg er goede richtlijnen zijn, prima afspraken, betrokken collega’s, palliatieve adviesteams en in palliatieve zorg gespecialiseerde verpleegkundigen. Onze Nederlandse aanpak is duidelijk.

Handelen zoals in de door jou beschreven casus zorgt ervoor dat die laatste zorg weer terug gaat naar ‘achterkamertjes’, waar individuen beslissen wat goed is en daar ook naar handelen. Daarbij alle betrokken artsen en verpleegkundigen die zich wel conformeren aan wat de beroepsgroep de goede standaard vindt, min of meer kwalificeert als niet betrokken, want er wordt niet in het belang van de patiënt gehandeld.

Het zou goed zijn als de casus Tuitjenhorn (en jouw verhaal daarbij) gebruikt wordt voor een discussie waarbij ethiek, wet- en regelgeving, emoties en dilemma’s worden belicht. Misschien kan de redactie van Nursing hier een rol in spelen?!
Wil je reageren? Registreren is heel makkelijk én snel.

Tijdens de Nursing Experience op 3 en 4 december zijn er verschillende workshops rond dit thema:
– Rob Bruntink vertelt in een workshop alle ins en outs van palliatieve sedatie.
– Vrijwilligers van de Nederlandse Vereniging voor een Vrijwillig Levenseinde (NVVE) bespreken patiëntenvragen rondom het leveneinde. Hoe ga jij daarmee om – als professional maar ook als mens?
– Joke van Eck geeft handvatten voor laatste zorg en vertelt over regelgeving, rouw, praktische verzorging en begeleiding van naasten.
Meld je aan voor deze workshops

Gepubliceerd op: 20 november 2013
Door: exed-admin

Thema:

Wondzorg

Tags:

Medicatie Palliatieve zorg Pijn

Lees Interacties

Geef je reactie

Om te kunnen reageren moet je inlogd zijn. Inloggen Ik heb nog geen account


Praktijk Wondzorg

twee verpleegkundigen inspecteren de stuit van patiënt in ziekenhuisbed op signalen van decubitus
icon-Wondzorg

Wondzorg

Schuimverband op stuit helpt decubitus voorkomen bij ziekenhuisopname

icon-Wondzorg

Wondzorg

Wondcasus | Waarom een capillair verband soms beter werkt dan negatieve druk

icon-Wondzorg

Wondzorg

Negatieve druktherapie: wat als mijn patiënt de pomp zat is?

icon-Wondzorg

Wondzorg

‘Zorg dat je de verschillen kent tussen een donkere en witte huid’

icon-Wondzorg

Wondzorg

Wondcasus: pijnlijk ulcus onder de hiel

Bekijk meer

Newsletter

Altijd op de hoogte van het laatste nieuws en vakinhoudelijke artikelen?

Schrijf je dan in voor een van onze nieuwsbrieven.

Aanmelden

Footer

Meer nursing

Abonneren

Gratis proefabonnement

Shop

Contact

Volg ons op

Adverteren

Personeeladvertentie

Adverteren & partnerships

Nursing Vlaanderen

Ga naar Nursing.be

© Bohn Stafleu van Loghum, onderdeel van Springer Nature

  • Privacy Statement
  • Disclaimer
  • Voorwaarden
  • Cookie voorkeuren