• Spring naar de hoofdnavigatie
  • Door naar de hoofd inhoud
  • Spring naar de voettekst
Menu
Zoeken
Inloggen

Nursing.nl | Nieuws, blogs en meer | Nursing voor verpleegkundigenNursing.nl | Nieuws, blogs en meer | Nursing voor verpleegkundigen

Waarmee maken wij jou steeds beter?

  • Praktijk
  • Werk
  • Challenge
  • Congressen
  • Abonneren
  • Nursing
    • Home
    • Praktijk
    • Werk
    • Challenge
    • Congressen
  • Service
    • Veelgestelde vragen
    • Contact
    • Abonneren
    • Adverteren
    • Inloggen
    • Wat is de Nursing Challenge?
    • Mijn profiel
  • Meer Nursing
    • Nieuwsbrieven
    • Shop
    • Nursing.be
  • Vacaturebank
    • Vacatures
    • Vacature plaatsen

Praktijk Wondzorg

'Incontinentie niet schuld van verpleegkundigen'

Gepubliceerd op: 16 december 2008
Dit bericht is ouder dan 5 jaar

Verpleegkundigen mogen niet de schuld krijgen van de massale incontinentie onder ouderen in verpleeghuizen. Dat stelt verpleeghuisarts Paul van Houten. Hij promoveerde onlangs op de achtergronden van incontinentie in verpleeghuizen.

Goede toiletgang
Een vijfde van de ouderen in verpleeghuizen wordt in drie maanden incontinent voor ontlasting en een zesde deel voor urine. Een van de oorzaken is verslechtering van de ziekte, maar een andere belangrijke oorzaak is dat verpleegkundigen in verpleeghuizen door personeelsgebrek niet kunnen zorgen voor een goede toiletgang van de patiënten. ‘Je kunt nog zo hard trainen en het uithoudingsvermogen van de bewoners op peil houden, als ze niet regelmatig worden aangespoord naar het toilet te gaan heeft het weinig zin’, aldus de verpleeghuisarts.

Incontinentie
Uit Nederlandse en Amerikaanse studies blijkt dat de achteruitgang in toiletvaardigheden een belangrijke oorzaak is van incontinentie. Dat is vooral het geval na een beroerte, heupbreuk of achteruitgang van de cognitie, zoals bij dementie het geval is. Incontinentie heeft een negatief effect op het welbevinden van patiënten. Om ervoor te zorgen dat verpleeghuispatiënten zo min mogelijk incontinent zijn, zou een verpleegkundige of verzorgende drie patiënten onder haar hoede moeten hebben. Maar dat is niet reëel, zegt Paul van Houten.

‘Niet op verpleegkundigen afschuiven’
‘Zorgen voor een goede toiletgang is arbeidsintensief en kan op dit moment in de meeste verpleeghuizen niet geleverd worden. En dat moeten we nou eens niet op de verpleegkundigen afschuiven’, zegt de promovendus. ‘De politiek moet hier een duidelijke keuze in maken.’

VU Medisch Centrum / Plusonline
Door: redactie Nursing

Gepubliceerd op: 16 december 2008
Door: Redactie Nursing

Thema:

Wondzorg

Tags:

Continentie Ouderenzorg Stoma Wondzorg

Lees Interacties

Geef je reactie Reactie annuleren

Om te kunnen reageren moet je inlogd zijn. Inloggen Ik heb nog geen account


Praktijk Wondzorg

icon-Wondzorg

Wondzorg

Wondcasus: pijnlijk ulcus onder de hiel

icon-Wondzorg

Wondzorg

3 vragen over gedeelde wondzorg: ‘Cliënten kunnen meer wondzorgtaken zelf doen’

icon-Wondzorg

Wondzorg

Zo overtuig je de huisarts, en 5 andere adviezen over de enkel-armindex

icon-Wondzorg

Wondzorg

Student Corner: ‘Het aantal gevallen van decubitus verminderde met 87 procent’

icon-Wondzorg

Wondzorg

Wondcasus: ulcus cruris met een grillig verloop

Bekijk meer

Newsletter

Altijd op de hoogte van het laatste nieuws en vakinhoudelijke artikelen?

Schrijf je dan in voor een van onze nieuwsbrieven.

Aanmelden

Footer

Meer nursing

Abonneren

Gratis proefabonnement

Shop

Contact

Volg ons op

Adverteren

Personeeladvertentie

Adverteren & partnerships

Nursing Vlaanderen

Ga naar Nursing.be

© Bohn Stafleu van Loghum, onderdeel van Springer Nature

  • Privacy Statement
  • Disclaimer
  • Voorwaarden
  • Cookie voorkeuren