• Spring naar de hoofdnavigatie
  • Door naar de hoofd inhoud
  • Spring naar de voettekst
Menu
Zoeken
Inloggen

Nursing.nl | Nieuws, blogs en meer | Nursing voor verpleegkundigenNursing.nl | Nieuws, blogs en meer | Nursing voor verpleegkundigen

Waarmee maken wij jou steeds beter?

  • Praktijk
  • Werk
  • Challenge
  • Congressen
  • Abonneren
  • Nursing
    • Home
    • Praktijk
    • Werk
    • Challenge
    • Congressen
  • Service
    • Veelgestelde vragen
    • Contact
    • Abonneren
    • Adverteren
    • Inloggen
    • Wat is de Nursing Challenge?
    • Mijn profiel
  • Meer Nursing
    • Nieuwsbrieven
    • Shop
    • Nursing.be
  • Vacaturebank
    • Vacatures
    • Vacature plaatsen

Praktijk Wondzorg

Werkwijze voor acute huidreacties bij radiotherapie verschenen

Gepubliceerd op: 16 mei 2019

Recent is de Landelijke consensus werkwijze acute huidreacties radiotherapie verschenen op de website van de Nederlandse Vereniging voor Radiotherapie en Oncologie.

De Werkwijze geeft praktische tips voor de verzorging en behandeling van acute huidschade bij radiotherapie. Veel van de adviezen zijn gericht op de verpleegkundige zorg. Ze geven bijvoorbeeld antwoord op de vraag of en wanneer je bepaalde producten mag gebruiken, zoals huidfilm, barrièrecrèmes, zinkzalf en fixatiemateriaal. Ook gaat de Werkwijze in op symptomen als jeuk en pijn. De adviezen zijn zoveel mogelijk evidence based.

Ernst bestralingsreacties

Huidreacties op bestraling variëren van licht erytheem tot nattende desquamatie (een oppervlakkige, nattende wond). In extreme gevallen kan er sprake zijn van necrose of ulceratie, maar in de praktijk komt dit vrijwel nooit voor. Hoe sterk de huid reageert op bestraling, hangt af van allerlei factoren, waaronder de bestralingstechniek, het doelgebied, het soort straling en de gevoeligheid van de patiënt. Niet alle patiënten hebben een huidreactie op de bestraling.

De belangrijkste verpleegkundige aandachtspunten uit de nieuwe Werkwijze vind je in dit premium artikel: Huidreacties door bestraling.

Onvermijdelijk

Bestralingsreacties zijn normaal en niet te voorkomen met preventieve maatregelen. Acute huidreacties gaan altijd weer over, benadrukt Heleen Lintz-Luidens. Zij was als verpleegkundig consulent radiotherapie nauw betrokken bij de ontwikkeling van de Werkwijze. ‘De behandeling en verzorging is gericht op het comfort van het patiënt’, licht ze toe.

De Werkwijze

De adviezen zijn veelal gericht op verpleegkundigen, maar ook op artsen, medewerkers van de radiotherapeutische instituten en palliatieve teams. De Werkwijze is tot stand gekomen in overleg met alle radiotherapeutisch instituten in het land, met medewerking van een dermatoloog van de Nederlandse Vereniging voor Dermatologie en Venerologie.

Gepubliceerd op: 16 mei 2019
Door: Francine Aarts

Thema:

Wondzorg

Tags:

Wondzorg

Lees Interacties

Geef je reactie Reactie annuleren

Om te kunnen reageren moet je inlogd zijn. Inloggen Ik heb nog geen account


Praktijk Wondzorg

icon-Wondzorg

Wondzorg

Wondcasus: pijnlijk ulcus onder de hiel

icon-Wondzorg

Wondzorg

3 vragen over gedeelde wondzorg: ‘Cliënten kunnen meer wondzorgtaken zelf doen’

icon-Wondzorg

Wondzorg

Zo overtuig je de huisarts, en 5 andere adviezen over de enkel-armindex

icon-Wondzorg

Wondzorg

Student Corner: ‘Het aantal gevallen van decubitus verminderde met 87 procent’

icon-Wondzorg

Wondzorg

Wondcasus: ulcus cruris met een grillig verloop

Bekijk meer

Newsletter

Altijd op de hoogte van het laatste nieuws en vakinhoudelijke artikelen?

Schrijf je dan in voor een van onze nieuwsbrieven.

Aanmelden

Footer

Meer nursing

Abonneren

Gratis proefabonnement

Shop

Contact

Volg ons op

Adverteren

Personeeladvertentie

Adverteren & partnerships

Nursing Vlaanderen

Ga naar Nursing.be

© Bohn Stafleu van Loghum, onderdeel van Springer Nature

  • Privacy Statement
  • Disclaimer
  • Voorwaarden
  • Cookie voorkeuren