• Spring naar de hoofdnavigatie
  • Door naar de hoofd inhoud
  • Spring naar de voettekst
Menu
Zoeken
Inloggen

Nursing.nl | Nieuws, blogs en meer | Nursing voor verpleegkundigenNursing.nl | Nieuws, blogs en meer | Nursing voor verpleegkundigen

Waarmee maken wij jou steeds beter?

  • Praktijk
  • Werk
  • Challenge
  • Congressen
  • Abonneren
  • Nursing
    • Home
    • Praktijk
    • Werk
    • Challenge
    • Congressen
  • Service
    • Veelgestelde vragen
    • Contact
    • Abonneren
    • Adverteren
    • Inloggen
    • Wat is de Nursing Challenge?
    • Mijn profiel
  • Meer Nursing
    • Nieuwsbrieven
    • Shop
    • Nursing.be
  • Vacaturebank
    • Vacatures
    • Vacature plaatsen

Werk Cao

Gastblog Thijs: ‘Verpleegkundige verdient juist het hoogste salaris'

Gepubliceerd op: 21 juni 2022

Psycholoog Thijs Launspach is stressexpert en auteur van het boek Fokking druk. Als het aan hem ligt gaan verpleegkundigen flink meer geld verdienen. ‘De meest essentiële banen moeten we het meest ontzorgen, en het beste waarderen.’

Zoals bekend is er een schreeuwend tekort aan personeel in Nederland. Er staan 400.000 vacatures open en overal in het land loopt van alles vast – bijvoorbeeld in de zorg, zoals je als verpleegkundige ongetwijfeld weet – maar ook in het onderwijs, de bouw, de horeca en de dienstverlening. De redenen: vergrijzing, verzelfstandiging, het ontstaan van nieuwe banen (hallo, crypto-influencers!), en het overstappen naar banen met meer zekerheid tijdens de coronacrisis.

Het personeelstekort is een onderwerp waar de knapste koppen van het land zich nu over buigen. Bijvoorbeeld de SER, die vorige week een rapport publiceerde. Hun belangrijkste conclusie: mensen moeten gewoon maar méér uren gaan werken. Ik twijfel over deze oplossing.

Als stress-expert zie ik juist veel mensen die gebukt gaan onder werkdruk. Als ik om me heen kijk, krijg ik niet de indruk dat mensen uren per week over hebben waarin ze nu maar wat lanterfanten. Sterker nog: iedereen die ik ken is takkesdruk, en houdt het hoofd maar nét boven water in de maalstroom van werk, het draaien van de BV Gezin en andere verplichtingen. In het belang van de economie mogen dan méér uren gewenst zijn, in het belang van de gezondheid zou ik juist pleiten voor ietsje minder.

Om het arbeidsprobleem aan te pakken is er volgens mij iets anders nodig. Het personeelstekort is namelijk ook een waarderingstekort. De grootste tekorten spelen bij beroepen die weinig worden gewaardeerd, veel regeldruk kennen, idiote werktijden hebben, en bovendien slecht worden betaald. Hallo verpleegkundige, voel je je al aangesproken? Zolang in Nederland een verpleegkundige met twintig jaar ervaring minder salaris ontvangt dan een net startende ‘social media marketeer’, moeten we niet gek opkijken dat mensen massaal zware arbeid verruilen voor computerwerk.

Er is dus een brede herwaardering nodig van werk. Mijn voorstel: de meest essentiële banen het meest ontzorgen, en het beste waarderen. Je zou bijvoorbeeld kunnen werken met een systeem met categorieën.

Categorie A: de mensen zonder wie er gelijk levensgevaar ontstaat – denk artsen, verpleegkundigen en politie. Hier denk ik aan twee keer modaal.

Dan groep B, zonder wie er grote problemen ontstaan op de middellange termijn: docenten, conducteurs, afvalverwerkers, bagagesjouwers.

Categorie C zijn de mensen die ons leven aanwijsbaar makkelijker of leuker maken: horeca, therapeuten, kappers, entertainers.

Tot slot categorie D (hier denk ik minimumloon): de mensen die – laten we eerlijk zijn – niemand echt zou missen als ze er niet waren. Talkshowgasten, managementconsultants, sneaker-designers, flitshandelaren, en ja: ook columnisten.

Het is maar een ideetje, he? Ik laat het uitwerken graag aan de mensen die écht wat kunnen. Ik ben benieuwd hoe jullie verpleegkundigen hier over denken. En hoor wel op welke rekening ik mijn te veel betaalde salaris mag terugstorten.

Thijs Launspach is psycholoog en stressexpert. Hij schreef hierover de boeken Fokking druk (2018), Werken met millennials (2019) en Werk kan ook uit (2020). Hij verwondert zich over het moderne werken en geeft in het AD elke week tips voor meer geluk en minder stress op je werk

Gepubliceerd op: 21 juni 2022
Door: Redactie Nursing

Thema:

Cao

Tags:

Cao-onderhandelingen

Lees Interacties

Geef je reactie Reactie annuleren

Om te kunnen reageren moet je inlogd zijn. Inloggen Ik heb nog geen account


Werk Cao

cao-ziekenhuizen
icon-Cao

Cao

Protestmars, spandoeken en ludieke acties: dit was de staking van 16 maart

icon-Cao

Cao

Liveblog acties cao ziekenhuizen 2023

Stakende verpleegkundigen.
icon-Cao

Cao

9 vragen over de cao-acties in de zorg

Twee protesterende, zittende verpleegkundigen.
icon-Cao

Cao

16 maart landelijke staking ziekenhuizen

icon-Cao

Cao

Vakbonden: ‘Eind maart acties in ziekenhuizen’

Bekijk meer

Newsletter

Altijd op de hoogte van het laatste nieuws en vakinhoudelijke artikelen?

Schrijf je dan in voor een van onze nieuwsbrieven.

Aanmelden

Footer

Meer nursing

Abonneren

Gratis proefabonnement

Shop

Contact

Volg ons op

Adverteren

Personeeladvertentie

Adverteren & partnerships

Nursing Vlaanderen

Ga naar Nursing.be

© Bohn Stafleu van Loghum, onderdeel van Springer Nature

  • Privacy Statement
  • Disclaimer
  • Voorwaarden
  • Cookie voorkeuren