• Spring naar de hoofdnavigatie
  • Door naar de hoofd inhoud
  • Spring naar de voettekst
Menu
Zoeken
Inloggen

Nursing.nl | Nieuws, blogs en meer | Nursing voor verpleegkundigenNursing.nl | Nieuws, blogs en meer | Nursing voor verpleegkundigen

Waarmee maken wij jou steeds beter?

  • Praktijk
  • Werk
  • Challenge
  • Congressen
  • Abonneren
  • Nursing
    • Home
    • Praktijk
    • Werk
    • Challenge
    • Congressen
  • Service
    • Veelgestelde vragen
    • Contact
    • Abonneren
    • Adverteren
    • Inloggen
    • Wat is de Nursing Challenge?
    • Mijn profiel
  • Meer Nursing
    • Nieuwsbrieven
    • Shop
    • Nursing.be
  • Vacaturebank
    • Vacatures
    • Vacature plaatsen

Werk Opleiding en deskundigheid

Integrative Medicine in de praktijk

Gepubliceerd op: 24 februari 2010
Dit bericht is ouder dan 5 jaar

‘Integrative Medicine’, ik had er nog nooit van gehoord, tot ik in één van de Nursing- nieuwsbrieven een oproep zag om deel te nemen aan een onderzoek.

En dat heb ik gedaan en het concept begint steeds meer te fascineren. Inte­gra­tive Medi­cine is een visie op zorgverlening, waar­bij de rela­tie tus­sen behan­delaar en patiënt een belangrijke peiler is. IM-aanhangers zien de wisselwerking tussen lichaam en psy­che ook als een groot goed. Bovendien vinden zij het vanzelfsprekend de patiënt meer te betrek­ken bij de pre­ven­tie en her­stel van diens ziekte. En daar kunnen wij verpleegkundigen weer bij helpen, wat we eigenlijk al dagelijks doen, al dan niet door het toepassen van complementaire zorg.

Integrative Medicine focust dus op de minst invasieve, minst toxische en goedkoopste methode om gezondheid te stimuleren en combineert reguliere en complementaire technieken, althans dat staat op de site van het NIKIM. Laten we eerlijk zijn. Als je niet goed in je vel zit, gaat het herstel langzamer. Dat is ook na een operatie zo. Daar ben ik het wel mee eens. Ook een goede vertrouwensrelatie tussen patiënt en behandelaar is belangrijk. De verantwoordelijkheden van de verpleegkundige blijven groeien, en die van de patiënt eigenlijk ook. Je bent als team verantwoordelijk geworden voor het herstel. Een goede zaak.

Ik ben het echter niet met alle opvattingen eens van Integrative Medicine. Een voorbeeld: we weten allemaal dat pijn een neurologische ervaring is. Vanaf het moment dat je je hand verbrand tot aan het moment dat we onze vinger terugtrekken hebben er een heleboel neurologische processen plaatsgevonden. De neuromodulatoren endorfine en enkefaline hebben een pijnstillend effect en komen vrij bij pijnbeleving. Volgens de IM-theorie komen deze stofjes ook vrij door het hebben van hoop en verwachting. Dit creëren zou de pijn kunnen onderdrukken. Wetenschappers hebben aangetoond dat die theorie klopt. Toch kan ik mij niet voorstellen dat iedere patiënt blij is met deze zienswijze. ‘Dag mevrouw de oncologiepatiënt, heeft u pijn? Vooral positief blijven denken hoor, dan komt het allemaal wel goed.’ Ach misschien zie ik het ook wel weer te zwart-wit en is IM de zorg van de toekomst. Wie weet.

Pas jij (een vorm van ) Integrative Medicine toe of op de afdeling of wil je er meer over weten? Doe dan mee aan het Nursing onderzoek.

Gepubliceerd op: 24 februari 2010
Door: exed-admin

Thema:

Opleiding en deskundigheid

Tags:

Complementaire zorg Opleiding en deskundigheid

Lees Interacties

Geef je reactie Reactie annuleren

Om te kunnen reageren moet je inlogd zijn. Inloggen Ik heb nog geen account


Werk Opleiding en deskundigheid

icon-Opleiding en deskundigheid

Opleiding en deskundigheid

Nursing-magazine nummer 2 is uit: lees de artikelen online

icon-Opleiding en deskundigheid

Opleiding en deskundigheid

Podcast Nursing Werkt voor startende verpleegkundigen: ‘Zet jezelf op 1’

Lachende oudere en jonge verpleegkundige.
icon-Opleiding en deskundigheid

Opleiding en deskundigheid

Nursing.nl is volledig vernieuwd! Wat kun jij als trouwe bezoeker verwachten?

icon-Opleiding en deskundigheid

Opleiding en deskundigheid

Nursing-magazine nummer 1 is uit: lees de artikelen online

icon-Opleiding en deskundigheid

Opleiding en deskundigheid

7 vragen over controle van de BIG-herregistratie

Bekijk meer

Newsletter

Altijd op de hoogte van het laatste nieuws en vakinhoudelijke artikelen?

Schrijf je dan in voor een van onze nieuwsbrieven.

Aanmelden

Footer

Meer nursing

Abonneren

Gratis proefabonnement

Shop

Contact

Volg ons op

Adverteren

Personeeladvertentie

Adverteren & partnerships

Nursing Vlaanderen

Ga naar Nursing.be

© Bohn Stafleu van Loghum, onderdeel van Springer Nature

  • Privacy Statement
  • Disclaimer
  • Voorwaarden
  • Cookie voorkeuren