• Spring naar de hoofdnavigatie
  • Door naar de hoofd inhoud
  • Spring naar de voettekst
Menu
Zoeken
Inloggen

Nursing.nl | Nieuws, blogs en meer | Nursing voor verpleegkundigenNursing.nl | Nieuws, blogs en meer | Nursing voor verpleegkundigen

Waarmee maken wij jou steeds beter?

  • Praktijk
  • Werk
  • Challenge
  • Congressen
  • Abonneren
  • Nursing
    • Home
    • Praktijk
    • Werk
    • Challenge
    • Congressen
  • Service
    • Veelgestelde vragen
    • Contact
    • Abonneren
    • Adverteren
    • Inloggen
    • Wat is de Nursing Challenge?
    • Mijn profiel
  • Meer Nursing
    • Nieuwsbrieven
    • Shop
    • Nursing.be
  • Vacaturebank
    • Vacatures
    • Vacature plaatsen

Praktijk Praktijk

Bemoeienis management belemmert zelfsturende teams

Gepubliceerd op: 10 augustus 2017
Dit bericht is ouder dan 5 jaar

Teamcoaches van zelfsturende teams in de zorg vinden dat ze te weinig gelijkwaardig contact hebben met de bestuurder, en merken dat bij het maken van keuzes productie het altijd wint van teamontwikkeling.

Dit blijkt uit onderzoek van advies- en onderzoeksbureau FWG, waarover onderzoeker Geertje van de Ven publiceert in het nieuwste nummer van TvZ, vakblad voor verpleegkundigen. Zij volgde startende teamcoaches een jaar lang samen met Elvira Nijhof en Daphne Schelkers. Veel zorgorganisaties gaan over op zelfsturing, en om teamleden bij dit proces te ondersteunen, stellen een aantal organisaties teamcoaches aan.

Weerbarstig proces

Op netwerkbijeenkomsten geven de teamcoaches aan dat sommige teams echt moeten wennen aan de nieuwe situatie, waarin ze zelf aan zet zijn. Ze zijn het erover eens dat de transitie naar zelforganisatie een weerbarstig proces is. Ze benadrukken dat de transitie naar zelforganiserende teams een goede voorbereiding vereist. Voor het slagen van de nieuwe organisatievorm is het voor teamcoaches van groot belang dat de zelforganisatie als visieverandering wordt ingevoerd, en niet als een bezuiniging.

Het verzuimprecentage stijgt wanneer organisaties overgaan tot zelfsturing. Hoe voorkom je dit ziekteverzuim? Check hier 8 tips >>

Veel coaches ervaren veel sturing op productiviteit en efficiency vanuit de top, in plaats van op gedeelde waarden en visie. De kaders zijn soms zo strak, dat de vrijheid ontbreekt om zaken naar eigen inzicht vorm te geven. Volgens Nijssen (2017) geeft bijna de helft van de organisaties aan dat onnodige bemoeienis vanuit het management een belangrijke reden is voor het mislukken van autonoom werkende zorgteams. Zij zouden graag met de top van de organisaties willen bespreken hoe zij de rol en positie van de teamcoach binnen de organisatie effectief kunnen vormgeven en hoe zij sámen met hen kunnen zorgen voor een optimale invoering van het zelforganiserend werken in de organisatie. 

TvZ is hét vakblad voor verpleegkundigen, gericht op onderzoek, opinie, beleid en management, altijd met een link naar de praktijk. 
Meer info over abonnement >>

Gepubliceerd op: 10 augustus 2017
Door: Rhijja Jansen

Thema:

Praktijk

Tags:

Wijkverpleging

Lees Interacties

Geef je reactie Reactie annuleren

Om te kunnen reageren moet je inlogd zijn. Inloggen Ik heb nog geen account


Praktijk

icon-Wondzorg

Wondzorg

Wondcasus: pijnlijk ulcus onder de hiel

icon-Wondzorg

Wondzorg

3 vragen over gedeelde wondzorg: ‘Cliënten kunnen meer wondzorgtaken zelf doen’

icon-Palliatieve Zorg

Palliatieve Zorg

Sander de Hosson: ‘In de stervensfase zijn verpleegkundigen mijn belangrijkste sensoren bij de patiënt’

icon-Wondzorg

Wondzorg

Zo overtuig je de huisarts, en 5 andere adviezen over de enkel-armindex

icon-Bejegening

Bejegening

Blog Barbara: ‘Ze verlaat de afdeling in mijn oude trui en de broek van mijn man’

Bekijk meer

Newsletter

Altijd op de hoogte van het laatste nieuws en vakinhoudelijke artikelen?

Schrijf je dan in voor een van onze nieuwsbrieven.

Aanmelden

Footer

Meer nursing

Abonneren

Gratis proefabonnement

Shop

Contact

Volg ons op

Adverteren

Personeeladvertentie

Adverteren & partnerships

Nursing Vlaanderen

Ga naar Nursing.be

© Bohn Stafleu van Loghum, onderdeel van Springer Nature

  • Privacy Statement
  • Disclaimer
  • Voorwaarden
  • Cookie voorkeuren