• Spring naar de hoofdnavigatie
  • Door naar de hoofd inhoud
  • Spring naar de voettekst
Menu
Zoeken
Inloggen

Nursing.nl | Nieuws, blogs en meer | Nursing voor verpleegkundigenNursing.nl | Nieuws, blogs en meer | Nursing voor verpleegkundigen

Waarmee maken wij jou steeds beter?

  • Praktijk
  • Werk
  • Challenge
  • Congressen
  • Abonneren
  • Nursing
    • Home
    • Praktijk
    • Werk
    • Challenge
    • Congressen
  • Service
    • Veelgestelde vragen
    • Contact
    • Abonneren
    • Adverteren
    • Inloggen
    • Wat is de Nursing Challenge?
    • Mijn profiel
  • Meer Nursing
    • Nieuwsbrieven
    • Shop
    • Nursing.be
  • Vacaturebank
    • Vacatures
    • Vacature plaatsen

Plezierige-Activiteiten-Methode na een beroerte

Plezierige-Activiteiten-Methode na een beroerte

Gepubliceerd op: 25 juni 2013
Dit bericht is ouder dan 5 jaar

De Plezierige-Activiteiten-Methode die is ontwikkeld voor mensen met dementie, lijkt ook bruikbaar om depressieve klachten te verminderen bij patiënten met een beroerte.

Dit blijkt uit een pilotstudie van onderzoekers van het NIVEL en VUmc, waarvan de onderzoekers verslag doen in TvZ Tijdschrift voor verpleegkundig experts nr 3/2013.

Ieder jaar krijgen ongeveer 41.000 mensen in Nederland een beroerte. Veel van deze patiënten ontwikkelen depressieve klachten, direct als gevolg van hun hersenbeschadiging, of door de beperkingen die zij ervaren. ‘Als je deze depressieve klachten kan verminderen of voorkomen, bevordert dat het herstel en hun kwaliteit van leven’, stelt NIVEL-onderzoeker Renate Verkaik. Zij ontwikkelde de Plezierige-Activiteiten-Methode tegen depressie bij mensen met dementie en vertaalde deze methode voor patiënten die na een beroerte zijn opgenomen in het verpleeghuis. De methode is een hulpmiddel voor verzorgenden, activiteitenbegeleiders, familie en vrijwilligers. 
‘Bij het verplegen en verzorgen volgens de Plezierige-Activiteiten-Methode ga je uit van de hobby’s en interesses die patiënten hadden toen ze nog gezond waren. Als je die hobby’s in aangepaste vorm aanbiedt, verbetert de stemming en verdwijnen depressieve klachten.’ Zo licht Verkaik toe.
De ‘vertaalde’ methode is onderzocht in een pilot met 6 cva-patiënten op twee verpleeghuisafdelingen: een revalidatieafdeling en een verpleegafdeling. ‘De resultaten zijn veelbelovend’, stelt Verkaik. ‘Het lijkt erop dat depressieve patiënten met een beroerte net zoveel profijt kunnen hebben van de methode als patiënten met dementie. We willen nu samen met VUmc een grootschalig onderzoek doen naar de effecten van de methode bij beroerte.’

 

Lees meer over dit onderzoek in TvZ Tijdschrift voor verpleegkudig experts, nr 3/2013

Gepubliceerd op: 25 juni 2013
Door: Esther van Heeswijk

Thema:

Tags:

Dementie Depressie TVZ Ziektebeelden

Lees Interacties

Geef je reactie

Om te kunnen reageren moet je inlogd zijn. Inloggen Ik heb nog geen account

Newsletter

Altijd op de hoogte van het laatste nieuws en vakinhoudelijke artikelen?

Schrijf je dan in voor een van onze nieuwsbrieven.

Aanmelden

Footer

Meer nursing

Abonneren

Gratis proefabonnement

Shop

Contact

Volg ons op

Adverteren

Personeeladvertentie

Adverteren & partnerships

Nursing Vlaanderen

Ga naar Nursing.be

© Bohn Stafleu van Loghum, onderdeel van Springer Nature

  • Privacy Statement
  • Disclaimer
  • Voorwaarden
  • Cookie voorkeuren