Ruim 10.000 mensen wachten op een plek in een verpleeg- of verzorgingshuis. Volgens veel zorginstellingen is er sprake van een maatschappelijk probleem. Maar het ministerie van VWS stelt dat slechts 65 mensen te lang wachten.
Actualiteitenprogramma Nieuwsuur heeft onderzocht hoe dit mogelijk is. Hieruit blijkt dat er twee categorieën wachtenden wordt onderscheiden: actief wachtenden en wenswachtenden. Actief wachtende mensen zijn toekomstige cliënten die tegen hun zin in op een plek in een zorginstelling wachten. Dit zijn volgens Actiz 65 mensen.
Wenswachtenden
Wenswachtenden zijn mensen die op eigen verzoek een plekje in een verzorgingshuis willen. Deze mensen hebben een voorkeur voor een bepaald verzorgingshuis. Als hier geen plek is, worden ze op een wachtlijst gezet. Omdat je je maar bij één zorginstelling mag inschrijven, kan het lang duren voordat je aan de beurt komt. Dat er een mogelijkheid is om ook bij een andere zorginstelling te checken of je er terecht kunt, is bij veel mensen onbekend. Daarnaast blijkt dat veel zorginstellingen met wachtlijsten wél plaats hebben voor nieuwe cliënten, maar dat ze hier geen geld voor krijgen. Dus staan de kamers leeg.
Uit onderzoek blijkt dat 37 zorginstellingen hun wachtlijsten een maatschappelijk probleem vinden. Er is volgens hen in toenemende mate sprake van schrijnende gevallen, die in eigen huis op een plekje in een verzorgingshuis wachten.
Hoge zorgzwaarte
In Nieuwsuur komt Ismay Kremers van zorginstelling Vredewold in Leek aan het woord: ‘Vooral mensen die nu op de wachtlijst staan hebben een hoge zorgzwaarte. Het zijn mensen die niet meer in staat zijn om zelf te alarmeren, niet meer weten waarom je op zo’n knop drukt. Als je een indicatie hebt, is je situatie niet mild en heb je zware zorg nodig. Dan moet je gewoon opgenomen kunnen worden op de plek waar je het prettigst denkt te kunnen leven.’

Bekijk hier de uitzending van Nieuwsuur terug
Hanneke Miedema van de Nationale Zorgautoriteit zien ze geen probleem: ‘Wij gaan ervan uit dat wenswachtenden bewust de keuze maken: ik wil alleen maar in zorginstelling Avondrood. Dan vind je het prima om tot die tijd thuiszorg te krijgen. We gaan er dan niet vanuit dat je schrijnend thuis zit te wachten en ook wel naar een andere zorginstelling wil.’ Advocaat gezondheidsrecht Tessa van den Ende: ‘Op deze manier word je dus weg gedefinieerd als wenswachtende. Slim bedacht, want zo houd je schrijnende en acute gevallen heel beperkt. Op papier.’

Weblog verzorgende Conny: ‘Na Nieuwsuur ben ik boos en teleurgesteld in Van Rijn’
In de uitzending komt ook staatssecretaris Martin van Rijn aan het woord. Hij vind het moeilijk te erkennen dat er een probleem is, op basis van enkele gevallen. Uiteindelijk krijgt hij van de interviewer de woorden: ‘In gelul kun je niet wonen.’ Wel stelt Van Rijn: ‘Als iets heel urgent is, moet er gewoon een plek zijn.’
Geef je reactie
Om te kunnen reageren moet je inlogd zijn. Inloggen Ik heb nog geen account