• Spring naar de hoofdnavigatie
  • Door naar de hoofd inhoud
  • Spring naar de voettekst
Menu
Zoeken
Inloggen

Nursing.nl | Nieuws, blogs en meer | Nursing voor verpleegkundigenNursing.nl | Nieuws, blogs en meer | Nursing voor verpleegkundigen

Waarmee maken wij jou steeds beter?

  • Praktijk
  • Werk
  • Challenge
  • Congressen
  • Abonneren
  • Nursing
    • Home
    • Praktijk
    • Werk
    • Challenge
    • Congressen
  • Service
    • Veelgestelde vragen
    • Contact
    • Abonneren
    • Adverteren
    • Inloggen
    • Wat is de Nursing Challenge?
    • Mijn profiel
  • Meer Nursing
    • Nieuwsbrieven
    • Shop
    • Nursing.be
  • Vacaturebank
    • Vacatures
    • Vacature plaatsen

Overig Overig

Verzorgende: ‘Ik gaf overdosis door werkdruk’

Gepubliceerd op: 9 maart 2016
Dit bericht is ouder dan 5 jaar

Een verzorgende ig staat terecht omdat ze een cliënt in het verpleeghuis per ongeluk een overdosis insuline toediende. Zij geeft aan dat dit door de werkdruk kwam en wist niet dat ze onbekwaam was voor deze handeling.

Dit meldt Omroep Brabant, en verslaggeefster Alice van der Plas die op Twitter verslag deed van de rechtszaak. De 57-jarige verzorgende werkte in verpleeghuis De Wilgenhof in Eindhoven. Daar checkte in 2012 het bloed van een dementerende bewoonster (79). Ze schrok van de waarden en belde een verpleegkundige en de arts. Die zei dat de verzorgende de bloedwaarden nogmaals moest meten. Wanneer deze nog steeds zo waren, moest ze zes eenheden met kort werkende insuline inspuiten.

Gelogen over spuit 
Volgens deskundigen is zes eenheden insuline zo weinig, dat je dat alleen via een prikpen kan toedienen. Omdat de verzorgende geen prikpen kon vinden, gebruikte ze een andere spuit. Vervolgens spoot ze een ampul van drie of zes –haar verklaringen verschillen hierover- milliliter in bij haar cliënt. Tegen de verpleegkundige zei de verzorgende dat ze een prikpen had gebruikt.

Ontslagen door zorginstelling 
Door de overdosis insuline zakte de dementerende vrouw weg, en raakte ze in coma. Toen ze hier na bijna een week uit ontwaakte, kon ze minder goed praten. Daarnaast ging het slikken moeizamer dan ervoor. Als de verzorgende 3 milliliter insuline gespoten had, betekent dit dat dit 50 maal de 6 eenheden insuline is. Als ze 6 milliliter heeft ingespoten, is dit 100 x de bevolen hoeveelheid. Op de vraag van de rechter waarom de verzorgende loog over welke spuit ze gebruikte, antwoordde de verdachte: ‘Ik heb een fout gemaakt, ik heb de verkeerde spuit gebruikt. Ik weet niet waarom ik heb gezegd dat ik de prikpen had gebruikt.’ De zorginstelling waar de verzorgende werkt -Vitalis Zorg Groep- heeft de vrouw inmiddels ontslagen.

Familie: “Moeder niet meer dezelfde, ze zit gevangen in haar eigen lijf. Hoe kan verdachte met zichzelf leven?” #ob

— Alice van der Plas (@AlicevanderPlas) February 23, 2016

 
De verzorgende wist niet hoe ze 3 milliliterampul moest omrekenen naar de voorgeschreven 6 eenheden, ‘Maar ik vond dat ik iets moest doen’, verklaarde ze tijdens de zitting. De verzorgende was tijdens de zitting erg emotioneel. Op de vraag van de rechter hoe het mogelijk is om zo’n fout te maken, met zoveel ervaring, antwoordde ze huilend:  ‘Het was stervensdruk, het liep over.’ Ze zei eerder aan collega’s al aangegeven dat ze de werkdruk soms amper aankon.

 

Niet bekwaam 
Volgens rechter voldeed verdachte ook niet meer aan de eisen voor haar verzorgingstaken. Verzorgende: ‘Dat doet niemand van ons. Er is nooit over bekwaamheid gesproken. Dit had iedereen kunnen overkomen, maar het is mij overkomen.’ Volgens rechter was het de eigen verantwoordelijkheid van de verzorgende om aan de eisen te voldoen en op tijd bij te scholen. Rechter: ‘Wist u of u wel mocht spuiten?’ Verzorgende: ‘Waarom zou ik daarover nadenken, er werd nooit iets over gezegd.’

Eerder werd een verzorgende ontslagen, omdat ze weigerde nachtdiensten te draaien. Zij verloor de rechtszaak die zij hierover aanspande tegen haar werkgever Lees meer>>

Verslaggever Alice van der Plas twittert: ‘De inspectie kwam in 2013 langs op Wilgenhof naar aanleiding van reeds incidenten, waaronder een fataal incident. Volgens inspectie waren er hoge risico’s als het ging om scholing en inzet van het zorgpersoneel. Ook schortte het volgens de inspectie aan medicijnveiligheid, zo waren insulinepennen niet van naam voorzien. Uiteindelijk is door de Wilgenhof aan de normen van de inspectie voldaan.’

Verpleegkundig rekenen is een vaardigheid die belangrijk is om als verzorgende ig geen medicatiefouten te maken. Met deze tips blijf je extra alert. Klik hier voor 8 tips>>

Eis 
Het openbaar ministerie verwijt de verdachte roekeloos handelen met zwaar lichamelijk letsel als gevolg. De advocaat van de vrouw zegt dat de fouten gemaakt zijn door de hoge werkdruk. Daarom pleit hij voor vrijspraak.

Hoe denk jij hierover? Reageer op onze Facebookpagina >>

Gepubliceerd op: 9 maart 2016
Door: Rhijja Jansen

Thema:

Overig

Tags:

Arbeidsomstandigheden Cao TVV Verpleegkundig rekenen

Lees Interacties

Geef je reactie Reactie annuleren

Om te kunnen reageren moet je inlogd zijn. Inloggen Ik heb nog geen account


Overig

Overig

Het Nursing-magazine van november is uit: lees de artikelen online

Overig

Het Nursing-magazine van november is uit: lees de artikelen online

Overig

Het Nursing-magazine van oktober is uit: lees de artikelen online

Overig

Het Nursing-magazine van september is uit: lees de artikelen online

Overig

Het Nursing-magazine van juli/augustus is uit: lees de artikelen online

Bekijk meer

Newsletter

Altijd op de hoogte van het laatste nieuws en vakinhoudelijke artikelen?

Schrijf je dan in voor een van onze nieuwsbrieven.

Aanmelden

Footer

Meer nursing

Abonneren

Gratis proefabonnement

Shop

Contact

Volg ons op

Adverteren

Personeeladvertentie

Adverteren & partnerships

Nursing Vlaanderen

Ga naar Nursing.be

© Bohn Stafleu van Loghum, onderdeel van Springer Nature

  • Privacy Statement
  • Disclaimer
  • Voorwaarden
  • Cookie voorkeuren