• Spring naar de hoofdnavigatie
  • Door naar de hoofd inhoud
  • Spring naar de voettekst
Menu
Zoeken
Inloggen

Nursing.nl | Nieuws, blogs en meer | Nursing voor verpleegkundigenNursing.nl | Nieuws, blogs en meer | Nursing voor verpleegkundigen

Waarmee maken wij jou steeds beter?

  • Praktijk
  • Werk
  • Challenge
  • Congressen
  • Abonneren
  • Nursing
    • Home
    • Praktijk
    • Werk
    • Challenge
    • Congressen
  • Service
    • Veelgestelde vragen
    • Contact
    • Abonneren
    • Adverteren
    • Inloggen
    • Wat is de Nursing Challenge?
    • Mijn profiel
  • Meer Nursing
    • Nieuwsbrieven
    • Shop
    • Nursing.be
  • Vacaturebank
    • Vacatures
    • Vacature plaatsen

Praktijk Ouderenzorg

Wilsbekwaamheid dementerenden meetbaar

Gepubliceerd op: 6 juli 2006
Dit bericht is ouder dan 5 jaar

Een meetinstrument dat artsen helpt te bepalen of een dementerende nog zelf kan beslissen over medische behandelingen. Psychiater in opleiding Astrid Vellinga promoveert hierop vandaag aan het VU medisch centrum in Amsterdam.


Verminderd wilsbekwaam

Het recht van patiënten om zelf te beslissen over medische behandelingen die artsen voorstellen, ligt in de wet vastgelegd. Als dementerenden niet meer het vermogen hebben om hierover te beslissen, kunnen zij verminderd wilsbekwaam worden verklaard. Het is aan een arts om dit te beoordelen. Maar in de praktijk blijkt dat vaak erg moeilijk. Zo kan het gebeuren dat dementerenden ten onrechte het recht wordt ontzegd om mee te beslissen over hun behandeling.

Vermogens toetsen
Psychiater in opleiding Astrid Vellinga heeft daarom een meetinstrument ontwikkeld om het oordeel van de arts te ondersteunen. Hiervoor heeft zij ruim honderdvijftig ouderen geïnterviewd – zowel dementerend als niet-dementerend – met de zogenoemde vignetmethode. De vignetmethode presenteert allereerst informatie over een behandelkeus. Daarna toetst de methode verschillende vermogens van de patiënt, namelijk het vermogen om informatie te begrijpen, het vermogen om een keus te maken, het vermogen om te redeneren, en het vermogen om een situatie te waarderen. De methode blijkt een bruikbaar middel om een indruk te krijgen van de beslisvaardigheid van een patiënt.

Objectieve beoordeling
Uit haar interviews bleek dat dementerende ouderen wat beslisvaardigheid betreft niet veel verschillen van ouderen zonder dementie. Ook werd duidelijk dat de inhoud van de informatie over verschillende behandelkeuzes invloed had op de gemeten beslisvaardigheid. Verder merkte ze dat er weinig overeenstemming bestond tussen het oordeel van een arts, van een familielid, en de uitslag van de vignetmethode. Vellinga raadt artsen aan hun oordeel over wilsbekwaamheid te baseren op de gemeten beslisvaardigheid van de actuele behandelbeslissing. En om dit af te wegen tegen de ernst van de consequenties voor de patiënt. Ook is het mogelijk om informatie van de familie hierin te betrokken. Het meetinstrument kan een belangrijke rol spelen in de discussie over euthanasie bij dementerenden, maar ook bij dwangbehandelingen in de psychiatrie.

VUmc

Gepubliceerd op: 6 juli 2006
Door: Betty van Wijngaarden

Thema:

Ouderenzorg

Tags:

Dementie Euthanasie Ouderenzorg

Lees Interacties

Geef je reactie Reactie annuleren

Om te kunnen reageren moet je inlogd zijn. Inloggen Ik heb nog geen account


Praktijk Ouderenzorg

icon-Ouderenzorg

Ouderenzorg

‘Lastige situaties moet je voor je zien’

icon-Ouderenzorg

Ouderenzorg

Ontwikkelingen in de ouderenzorg

icon-Ouderenzorg

Ouderenzorg

Student Corner: ‘Slecht slapen van patiënten is een verpleegkundig probleem’

icon-Ouderenzorg

Ouderenzorg

4 veelvoorkomende mondproblemen bij ouderen

icon-Ouderenzorg

Ouderenzorg

Waarom mondzorg bij ouderen meer aandacht verdient (en op welke manier)

Bekijk meer

Newsletter

Altijd op de hoogte van het laatste nieuws en vakinhoudelijke artikelen?

Schrijf je dan in voor een van onze nieuwsbrieven.

Aanmelden

Footer

Meer nursing

Abonneren

Gratis proefabonnement

Shop

Contact

Volg ons op

Adverteren

Personeeladvertentie

Adverteren & partnerships

Nursing Vlaanderen

Ga naar Nursing.be

© Bohn Stafleu van Loghum, onderdeel van Springer Nature

  • Privacy Statement
  • Disclaimer
  • Voorwaarden
  • Cookie voorkeuren