• Spring naar de hoofdnavigatie
  • Door naar de hoofd inhoud
  • Spring naar de voettekst
Menu
Zoeken
Inloggen

Nursing.nl | Nieuws, blogs en meer | Nursing voor verpleegkundigenNursing.nl | Nieuws, blogs en meer | Nursing voor verpleegkundigen

Waarmee maken wij jou steeds beter?

  • Praktijk
  • Werk
  • Challenge
  • Congressen
  • Abonneren
  • Nursing
    • Home
    • Praktijk
    • Werk
    • Challenge
    • Congressen
  • Service
    • Veelgestelde vragen
    • Contact
    • Abonneren
    • Adverteren
    • Inloggen
    • Wat is de Nursing Challenge?
    • Mijn profiel
  • Meer Nursing
    • Nieuwsbrieven
    • Shop
    • Nursing.be
  • Vacaturebank
    • Vacatures
    • Vacature plaatsen

Praktijk Ziektebeelden

Dolfijntherapie twijfelachtig

Gepubliceerd op: 21 december 2007
Dit bericht is ouder dan 5 jaar

Zwemmen met dolfijnen doet opgang in de medische hoek. Maar volgens Amerikaanse onderzoekers is er geen enkel wetenschappelijk bewijs voor een heilzaam effect.

Dat schrijft het NRC Handelsblad vandaag naar aanleiding van een onderzoek aan de Amerikaanse Emory Universiteit in Atlanta. De onderzoekers bekritiseren behandelingen waarin patiënten zwemmen of anderszins in contact komen met dolfijnen.

Positief effect

Zwemmen met dolfijnen zou heilzaam zijn voor patiënten met depressies, spasmes, fobieën en eczeem. Bovendien zouden de sessies het gedrag verbeteren van kinderen met een ontwikkelingsstoornis. Een voorstander is bijvoorbeeld dr. Ludmila Lukina die al sinds 1986 een dolfijncentrum heeft in Oekraïne en auteur is van een van de besproken studies. Andere onderzoekers denken dat het omgaan met dieren in het algemeen voor het positieve effect zorgt.

Dubieus

Volgens onderzoekers Lori Marino en Scott Lilienfeld zijn deze conclusies volgens hen ‘op z’n best dubieus, en op z’n slechtst totaal ongegrond’. Hun belangrijkste klacht is dat een dolfijnenprogramma spannend en gezellig is, duur en deelnemers staan vaak maanden op een wachtlijst. Dat zijn factoren die voor een groot placebo-effect zorgen. Wie wil bewijzen dat de dolfijnen cruciaal zijn voor de behandeling, moet als controle óók aandacht en iets spannends bieden.

Promotieonderzoek
In Nederland organiseert de Stichting SAM dolfijntherapie voor kinderen met downsyndroom of een autistische stoornis. Voorzitter en initiatiefnemer Richard Griffioen geeft toe dat wetenschappelijk bewijs ontbreekt. Hij doet nu zelf promotieonderzoek bij Diergeneeskunde aan de Universiteit Utrecht.

Gepubliceerd op: 21 december 2007
Door: Redactie Nursing

Thema:

Ziektebeelden

Tags:

Complementaire zorg Depressie Ziektebeelden

Lees Interacties

Geef je reactie Reactie annuleren

Om te kunnen reageren moet je inlogd zijn. Inloggen Ik heb nog geen account


Praktijk Ziektebeelden

icon-Ziektebeelden

Ziektebeelden

Slenteren beter voor diabetespatiënt dan sporten

icon-Ziektebeelden

Ziektebeelden

Dementerenden op SEH mogen sneller naar huis

icon-Ziektebeelden

Ziektebeelden

Nederlandse 100-plussers breken wereldrecord

icon-Ziektebeelden

Ziektebeelden

Eerste stap naar vergelijken kankerbehandelingen

icon-Ziektebeelden

Ziektebeelden

Migranten vaker dement dan Nederlanders

Bekijk meer

Newsletter

Altijd op de hoogte van het laatste nieuws en vakinhoudelijke artikelen?

Schrijf je dan in voor een van onze nieuwsbrieven.

Aanmelden

Footer

Meer nursing

Abonneren

Gratis proefabonnement

Shop

Contact

Volg ons op

Adverteren

Personeeladvertentie

Adverteren & partnerships

Nursing Vlaanderen

Ga naar Nursing.be

© Bohn Stafleu van Loghum, onderdeel van Springer Nature

  • Privacy Statement
  • Disclaimer
  • Voorwaarden
  • Cookie voorkeuren