• Spring naar de hoofdnavigatie
  • Door naar de hoofd inhoud
  • Spring naar de voettekst
Menu
Zoeken
Inloggen

Nursing.nl | Nieuws, blogs en meer | Nursing voor verpleegkundigenNursing.nl | Nieuws, blogs en meer | Nursing voor verpleegkundigen

Waarmee maken wij jou steeds beter?

  • Praktijk
  • Werk
  • Challenge
  • Congressen
  • Abonneren
  • Nursing
    • Home
    • Praktijk
    • Werk
    • Challenge
    • Congressen
  • Service
    • Veelgestelde vragen
    • Contact
    • Abonneren
    • Adverteren
    • Inloggen
    • Wat is de Nursing Challenge?
    • Mijn profiel
  • Meer Nursing
    • Nieuwsbrieven
    • Shop
    • Nursing.be
  • Vacaturebank
    • Vacatures
    • Vacature plaatsen

Praktijk Ziektebeelden

Vaak probleemgedrag bij dementerenden

Gepubliceerd op: 3 maart 2008
Dit bericht is ouder dan 5 jaar

Ruim tachtig procent van alle demente verpleeghuisbewoners vertoont probleemgedrag. Dat kan zich uiten als agressie, angst, apathie, onrust, depressiviteit en wanen.

Mannen zijn vaker agressief of apathisch, terwijl demente vrouwen vaker last hebben van oncontroleerbare angsten en depressie. Dat blijkt uit een onderzoek van de Nijmeegse verpleeghuisarts Sytse Zuidema, waarop hij in februari 2008 promoveerde aan de Radboud Universiteit in Nijmegen. Zuidema onderzocht het gedrag en de behandeling van dementerende bewoners van 56 psychogeriatrische afdelingen in verpleeghuizen. Hij ontdekte dat adequate zorg voor deze bewoners vaak meer effect heeft dan het voorschrijven van medicijnen en pleit voor bijscholing op het gebied van probleemgedrag.

Belasting
Het probleemgedrag, waaronder ook schelden, vloeken, slaan, schoppen, uitkleden en weglopen, is bijna altijd de reden van opname in het verpleeghuis, stelt Zuidema. Het gedrag is een last voor de patiënt, die vaak erg lijdt, maar ook een zware belasting voor familie en verzorgend personeel. Twee van de drie demente verpleeghuisbewoners krijgen daarom medicijnen. Die hebben echter weer als nadeel dat ze suf maken en daardoor de kans op vallen vergroten. Om dat te voorkomen worden dementerenden vaak gefixeerd. Dat sommige antipsychotica ook de kans op een beroerte vergroten, heeft Zuidema in zijn onderzoek niet gevonden, stelt hij.

Aandacht voor psychosociale zorg
De verpleeghuisarts ontdekte wel dat dementerenden die in een huis wonen waar veel aandacht is voor de psychosociale kant van de zorg, minder medicatie nodig hebben en toch veel ‘hanteerbaarder’ zijn. Technieken als snoezelen, muziektherapie en reminiscentie hebben een positief effect, ongeacht de ernst van de ziekte, aldus Zuidema. Hij vindt dat dergelijke behandelmethodes de voorkeur verdienen boven het toedienen van rustgevende medicijnen.

Gepubliceerd op: 3 maart 2008
Door: exed-admin

Thema:

Ziektebeelden

Tags:

Dementie Depressie Ziektebeelden

Lees Interacties

Geef je reactie Reactie annuleren

Om te kunnen reageren moet je inlogd zijn. Inloggen Ik heb nog geen account


Praktijk Ziektebeelden

icon-Ziektebeelden

Ziektebeelden

Slenteren beter voor diabetespatiënt dan sporten

icon-Ziektebeelden

Ziektebeelden

Dementerenden op SEH mogen sneller naar huis

icon-Ziektebeelden

Ziektebeelden

Nederlandse 100-plussers breken wereldrecord

icon-Ziektebeelden

Ziektebeelden

Eerste stap naar vergelijken kankerbehandelingen

icon-Ziektebeelden

Ziektebeelden

Migranten vaker dement dan Nederlanders

Bekijk meer

Newsletter

Altijd op de hoogte van het laatste nieuws en vakinhoudelijke artikelen?

Schrijf je dan in voor een van onze nieuwsbrieven.

Aanmelden

Footer

Meer nursing

Abonneren

Gratis proefabonnement

Shop

Contact

Volg ons op

Adverteren

Personeeladvertentie

Adverteren & partnerships

Nursing Vlaanderen

Ga naar Nursing.be

© Bohn Stafleu van Loghum, onderdeel van Springer Nature

  • Privacy Statement
  • Disclaimer
  • Voorwaarden
  • Cookie voorkeuren