• Spring naar de hoofdnavigatie
  • Door naar de hoofd inhoud
  • Spring naar de voettekst
Menu
Zoeken
Inloggen

Nursing.nl | Nieuws, blogs en meer | Nursing voor verpleegkundigenNursing.nl | Nieuws, blogs en meer | Nursing voor verpleegkundigen

Waarmee maken wij jou steeds beter?

  • Praktijk
  • Werk
  • Challenge
  • Congressen
  • Abonneren
  • Nursing
    • Home
    • Praktijk
    • Werk
    • Challenge
    • Congressen
  • Service
    • Veelgestelde vragen
    • Contact
    • Abonneren
    • Adverteren
    • Inloggen
    • Wat is de Nursing Challenge?
    • Mijn profiel
  • Meer Nursing
    • Nieuwsbrieven
    • Shop
    • Nursing.be
  • Vacaturebank
    • Vacatures
    • Vacature plaatsen

Praktijk Organisatie van zorg

Verpleegkundige verdient grotere rol in artsenvisite

Gepubliceerd op: 3 september 2018

Verpleegkundigen spelen niet altijd een proactieve rol tijdens de artsenvisite. Onterecht, concludeert promovendus psycholoog Hanneke Merten.

Uit tientallen geobserveerde artsenvisites blijkt dat verpleegkundigen meestal een beperkte rol spelen in de artsenvisite, zelfs wanneer zij getraind zijn om hun bevindingen over de patiënt gestructureerd te communiceren. Ze beantwoorden met name directe vragen van de arts en dragen niet zelf informatie aan. Dat blijkt uit een deelstudie van het promotieonderzoek van psycholoog Hanneke Merten.

SBAR

Op de chirurgische verpleegafdelingen van drie Nederlandse ziekenhuizen introduceerde Merten de SBAR, een communicatiemethode om gestructureerd informatie te delen over Situation, Background, Assessment en Recommendations van een patiënt. De onderzoekers woonden op de deelnemende afdelingen een jaar lang minimaal één artsenvisite per maand bij. Wat bleek: de verpleegkundigen volgden bijna nooit de volgorde van de SBAR. Toch kwamen de elementen van de SBAR vaak wel aan bod: Situation werd in 87% van de gevallen besproken, en Background in 77%, Assessment in 78% en Recommendations in 87%. De onderzoekers merkten op dat de verpleegkundigen maar in één op de drie gevallen communiceerden over de timing of urgentie van hun aanbevelingen.

Grotere rol

Merten concludeert in haar proefschrift dat verpleegkundigen een grotere rol verdienen in de artsenvisite, omdat zij gedurende de dag veel waardevolle informatie over de patiënt verzamelen. Die informatie komt volgens haar niet altijd naar voren als verpleegkundigen alleen maar de vragen van de arts beantwoorden. De resultaten van dit onderzoek laten zien dat de SBAR dit probleem niet zomaar oplost. Wellicht spelen er andere barrières, zoals een sterke hiërarchie of gebrek aan structuur in de artsenvisite.

Hanneke Merten. Patient safety and complex care for older hip fracture patients. Proefschrift Vrije Universiteit Amsterdam, juni 2018.

Gepubliceerd op: 3 september 2018
Door: Francine Aarts

Thema:

Organisatie van zorg

Tags:

Organisatie van zorg

Lees Interacties

Geef je reactie Reactie annuleren

Om te kunnen reageren moet je inlogd zijn. Inloggen Ik heb nog geen account


Praktijk Organisatie van zorg

icon-Organisatie van zorg

Organisatie van zorg

Verpleegkundigen ontevreden over zeggenschap

icon-Organisatie van zorg

Organisatie van zorg

Spraakgestuurd rapporteren in de wijk: zo werkt het

icon-Organisatie van zorg

Organisatie van zorg

Hands-on infectiepreventie: tips voor een schone werkomgeving

icon-Organisatie van zorg

Organisatie van zorg

Korting op de collectieve zorgverzekering verdwijnt in 2023: wat nu?

icon-Organisatie van zorg

Organisatie van zorg

Verpleegkundigen willen duurzamer beleid op het werk; nu de werkgevers nog

Bekijk meer

Newsletter

Altijd op de hoogte van het laatste nieuws en vakinhoudelijke artikelen?

Schrijf je dan in voor een van onze nieuwsbrieven.

Aanmelden

Footer

Meer nursing

Abonneren

Gratis proefabonnement

Shop

Contact

Volg ons op

Adverteren

Personeeladvertentie

Adverteren & partnerships

Nursing Vlaanderen

Ga naar Nursing.be

© Bohn Stafleu van Loghum, onderdeel van Springer Nature

  • Privacy Statement
  • Disclaimer
  • Voorwaarden
  • Cookie voorkeuren