• Spring naar de hoofdnavigatie
  • Door naar de hoofd inhoud
  • Spring naar de voettekst
Menu
Zoeken
Inloggen

Nursing.nl | Nieuws, blogs en meer | Nursing voor verpleegkundigenNursing.nl | Nieuws, blogs en meer | Nursing voor verpleegkundigen

Waarmee maken wij jou steeds beter?

  • Praktijk
  • Werk
  • Challenge
  • Congressen
  • Abonneren
  • Nursing
    • Home
    • Praktijk
    • Werk
    • Challenge
    • Congressen
  • Service
    • Veelgestelde vragen
    • Contact
    • Abonneren
    • Adverteren
    • Inloggen
    • Wat is de Nursing Challenge?
    • Mijn profiel
  • Meer Nursing
    • Nieuwsbrieven
    • Shop
    • Nursing.be
  • Vacaturebank
    • Vacatures
    • Vacature plaatsen

Praktijk Organisatie van zorg

Wetenschap: Personeel grotendeels verantwoordelijk voor lawaai op de ic

Gepubliceerd op: 23 september 2018

Het meeste geluid op de intensive care is niet afkomstig van apparatuur, maar van het personeel. Het gaat om spraak en geluiden van activiteiten. Dat stelt internist-intensivist Koen Simons in zijn promotieonderzoek.

Dit artikel vind je ook in Nursing-magazine oktober 2018, in de rubriek ‘Wetenschap’

Dat de ic een lawaaiige plek is, is bekend. De veronderstelling is dat het vele geluid vooral te wijten is aan de geluiden en alarmen van de apparatuur, maar uit het promotieonderzoek van internist-intensivist Koen Simons blijkt nu dat het meeste geluid afkomstig is van personeel. Het gaat om spraak, maar vooral ook om geluiden van activiteiten.

Geluidsniveau vergelijkbaar met gesprek

Uit een geluidsopname van bijna drie dagen op een ic-kamer in het Jeroen Bosch Ziekenhuis (regio Den Bosch) blijkt dat het gemiddelde geluidsniveau tussen de 55 en 60 decibel lag. Dat is te vergelijken met een continu gesprek, en veel hoger dan wat de Wereldgezondheidsorganisatie WHO als maximum aanbeveelt voor ziekenhuizen. Daarnaast waren er vaak geluidspieken, tot wel 90 decibel.

Bijna zestig procent van het geluid bleek te worden veroorzaakt door activiteiten en spraak van het personeel. Ook de geluidspieken konden grotendeels aan het personeel worden toegeschreven.

Apparatuur grootste slaapverstoorders

Toch geven patiënten in een vervolgstudie van Simons aan, dat zij in hun slaap het meeste gestoord werden door de geluiden en alarmen van apparaten. In dit vervolgonderzoek werden gedurende 151 nachten geluidsmetingen gedaan op verschillende ic-kamers van zes Nederlandse ziekenhuizen, onder 64 patiënten. Terwijl de patiënten sliepen – of dat probeerden – werd het geluidsniveau gemeten.

De studie bevestigt het vermoeden dat hoe lawaaieriger het is op de ic, hoe slechter de patiënten slapen. En hoe meer stille periodes, hoe beter de nachtrust.

Koen Simons. The ICU environment, impact of light and noise exposure on critically ill patients. Proefschrift Radboud Universiteit Nijmegen, september 2018.

Gepubliceerd op: 23 september 2018
Door: Redactie Nursing

Thema:

Organisatie van zorg Wetenschap Wetenschap en onderzoek

Tags:

Organisatie van zorg

Lees Interacties

Geef je reactie

Om te kunnen reageren moet je inlogd zijn. Inloggen Ik heb nog geen account


Praktijk Organisatie van zorg

icon-Organisatie van zorg

Organisatie van zorg

Verpleegkundigen ontevreden over zeggenschap

icon-Organisatie van zorg

Organisatie van zorg

Spraakgestuurd rapporteren in de wijk: zo werkt het

icon-Organisatie van zorg

Organisatie van zorg

Hands-on infectiepreventie: tips voor een schone werkomgeving

icon-Organisatie van zorg

Organisatie van zorg

Korting op de collectieve zorgverzekering verdwijnt in 2023: wat nu?

icon-Organisatie van zorg

Organisatie van zorg

Verpleegkundigen willen duurzamer beleid op het werk; nu de werkgevers nog

Bekijk meer

Newsletter

Altijd op de hoogte van het laatste nieuws en vakinhoudelijke artikelen?

Schrijf je dan in voor een van onze nieuwsbrieven.

Aanmelden

Footer

Meer nursing

Abonneren

Gratis proefabonnement

Shop

Contact

Volg ons op

Adverteren

Personeeladvertentie

Adverteren & partnerships

Nursing Vlaanderen

Ga naar Nursing.be

© Bohn Stafleu van Loghum, onderdeel van Springer Nature

  • Privacy Statement
  • Disclaimer
  • Voorwaarden
  • Cookie voorkeuren