• Spring naar de hoofdnavigatie
  • Door naar de hoofd inhoud
  • Spring naar de voettekst
Menu
Zoeken
Inloggen

Nursing.nl | Nieuws, blogs en meer | Nursing voor verpleegkundigenNursing.nl | Nieuws, blogs en meer | Nursing voor verpleegkundigen

Waarmee maken wij jou steeds beter?

  • Praktijk
  • Werk
  • Challenge
  • Congressen
  • Abonneren
  • Nursing
    • Home
    • Praktijk
    • Werk
    • Challenge
    • Congressen
  • Service
    • Veelgestelde vragen
    • Contact
    • Abonneren
    • Adverteren
    • Inloggen
    • Wat is de Nursing Challenge?
    • Mijn profiel
  • Meer Nursing
    • Nieuwsbrieven
    • Shop
    • Nursing.be
  • Vacaturebank
    • Vacatures
    • Vacature plaatsen

Praktijk Palliatieve Zorg

Euthanasie bij dementie toch mogelijk

Gepubliceerd op: 22 oktober 2018

Artsen mogen, als ze dat zorgvuldig aanpakken, toch euthanasie verlenen aan wilsonbekwame patiënten. Daarbij mogen ze ook slaapmiddel gebruiken.

Dat blijkt uit een nieuw oordeel van de Regionale  Toetsingscommissies Euthanasie. In Trouw verscheen daar een uitgebreid artikel over.

Een huisarts verleende eerder dit jaar euthanasie aan een patiënte met dementie die in een verpleeghuis woonde, en die niet meer in staat was te communiceren. De vrouw kreeg eerst een slaapmiddel via een tablet. De arts euthanaseerde de vrouw op basis van haar wilsverklaring, die de patiënte regelmatig geactualiseerd had en mondeling bekrachtigde zolang dat kon. Maar de vrouw van in de zestig heeft nooit eenduidig aangegeven dat het tijd was voor de euthanasie. Voor haar familie en de arts was wel duidelijk dat zij ondraaglijk leed.

Slaapmiddel nodig ja/nee

Over euthanasie bij patiënten met dementie woedt een verhit debat. Artsen interpreteren de wet verschillend. Volgens de ene groep is, als een patiënt zichtbaar ondraaglijk lijdt, een duidelijk opgeschreven wilsverklaring voldoende. Anderen vinden een bevestiging van de doodswens ‘in woord of gebaar’ nodig. Ook twisten ze over de vraag of je een slaapmiddel mag gebruiken, om te zorgen dat een patiënt rustig blijft. Lees meer in het artikel in Trouw.

Wat moet je als verpleegkundige weten over euthanasie bij dementie?
De Nederlandse Vereniging voor een Vrijwillig Levenseinde (NVVE) wil graag dat er meer duidelijkheid komt over euthanasie bij dementie, om zo onrust te voorkomen. Wat moeten verpleegkundigen hierover weten?

Gepubliceerd op: 22 oktober 2018
Door: Nienke Berends

Thema:

Palliatieve Zorg

Tags:

Palliatieve zorg

Lees Interacties

Geef je reactie Reactie annuleren

Om te kunnen reageren moet je inlogd zijn. Inloggen Ik heb nog geen account


Praktijk Palliatieve Zorg

icon-Palliatieve Zorg

Palliatieve Zorg

Sander de Hosson: ‘In de stervensfase zijn verpleegkundigen mijn belangrijkste sensoren bij de patiënt’

icon-Palliatieve Zorg

Palliatieve Zorg

Palliatieve zorg in het ziekenhuis: pak een krukje, ga zitten en luister

icon-Palliatieve Zorg

Palliatieve Zorg

Wetenschap | Oncokompas helpt palliatieve patiënten hun welzijn en gezondheid te monitoren

icon-Palliatieve Zorg

Palliatieve Zorg

Complexe rouw: wat is onze rol als verpleegkundige?

icon-Palliatieve Zorg

Palliatieve Zorg

Palliatieve zorg voor patiënten met een migratieachtergrond: ‘Zoek aansluiting bij de familie’

Bekijk meer

Newsletter

Altijd op de hoogte van het laatste nieuws en vakinhoudelijke artikelen?

Schrijf je dan in voor een van onze nieuwsbrieven.

Aanmelden

Footer

Meer nursing

Abonneren

Gratis proefabonnement

Shop

Contact

Volg ons op

Adverteren

Personeeladvertentie

Adverteren & partnerships

Nursing Vlaanderen

Ga naar Nursing.be

© Bohn Stafleu van Loghum, onderdeel van Springer Nature

  • Privacy Statement
  • Disclaimer
  • Voorwaarden
  • Cookie voorkeuren