• Spring naar de hoofdnavigatie
  • Door naar de hoofd inhoud
  • Spring naar de voettekst
Menu
Zoeken
Inloggen

Nursing.nl | Nieuws, blogs en meer | Nursing voor verpleegkundigenNursing.nl | Nieuws, blogs en meer | Nursing voor verpleegkundigen

Waarmee maken wij jou steeds beter?

  • Praktijk
  • Werk
  • Challenge
  • Congressen
  • Abonneren
  • Nursing
    • Home
    • Praktijk
    • Werk
    • Challenge
    • Congressen
  • Service
    • Veelgestelde vragen
    • Contact
    • Abonneren
    • Adverteren
    • Inloggen
    • Wat is de Nursing Challenge?
    • Mijn profiel
  • Meer Nursing
    • Nieuwsbrieven
    • Shop
    • Nursing.be
  • Vacaturebank
    • Vacatures
    • Vacature plaatsen

Werk Beroepsprofielen

Wetsvoorstel BIG II ontlokt storm van reacties

Gepubliceerd op: 15 februari 2018
Dit bericht is ouder dan 5 jaar

Het regent reacties op de herziene Wet BIG die ter consultatie voorligt. De tussenstand: bijna achthonderd reacties, met nog een paar dagen te gaan. Vooral de nieuwe naam van de hbo-verpleegkundige en de overgangsregeling voor mbo-opgeleiden ontlokken veel kritiek.

Deze Wet BIG II ligt voordat hij naar de Tweede Kamer gaat. tot en met 18 februari ter ‘consultatie’ op internet voor iedereen die behoefte heeft zich daarover uit te spreken. De Wet BIG II regelt een aantal belangrijke zaken voor het verpleegkundig beroep, zoals het officiële onderscheid tussen de mbo- en hbo-verpleegkundige en de bijbehorende nieuwe beroepstitels. Honderden verpleegkundigen hebben gebruikgemaakt van de inspraakmogelijkheid. In totaal zijn er sinds 17 december bijna achthonderd reacties binnengekomen. Dat is aanzienlijk meer dan gemiddeld: op meer dan de helft van de consultaties komt niet meer dan vijf reacties, blijkt uit cijfers van het ministerie van justitie. Overigens zijn niet alle reacties afkomstig van verpleegkundigen; ook de orthopedagoog krijgt andere bevoegdheden onder de nieuwe wet BIG. Ambtenaren zullen de reacties verwerken in een definitief voorstel.

Naam

Weinig insprekers lijken gelukkig te zijn met de naam ‘regieverpleegkundige’. Het roept verwarring op, volgens veel verpleegkundigen. Zo schrijft de Verpleegkundige Staf van het Groningse Martini Ziekenhuis: ‘De titel ‘regieverpleegkundige’ is ons inziens geen juiste wettelijke beroepstitel voor de verpleegkundige op hbo/bachelor-niveau (NLQF6). De term ‘regie’ verwijst naar één van de zeven competentiegebieden van verpleegkundigen en dekt beslist niet de lading van de werkzaamheden van hbo/bachelor-verpleegkundigen. Ook is deze titel onduidelijk voor patiënten.’

Bachelor-verpleegkundige

Veel schrijvers stellen voor aan te sluiten bij internationale titulatuur en het opleidingsniveau te noemen in de titel, bijvoorbeeld mbo-verpleegkundige en hbo- verpleegkundige, of bachelor-verpleegkundige. ‘Dit geeft duidelijk aan waar het verschil zit en is helder voor patiënten’, vinden de verpleegkundigen van het Martini Ziekenhuis. Ambtenaren van het ministerie van VWS gaan de nieuwe titelvoorstellen onderzoeken op haalbaarheid en wenselijkheid. De titel ‘bachelor-verpleegkundige’ maakt bij voorbaat weinig kans. Het ministerie noemde deze naam eerder onwenselijk, omdat het een opleidingstitel is.

Onduidelijkheid

Veel verpleegkundigen willen een einde aan de onduidelijkheid van de overgangsregeling voor mbo’ers. Zo vindt de verpleegkundige staf van het Martini Ziekenhuis het op zich een goed plan dat mbo- en inservice-opgeleiden met aanvullende scholing zich mogen registreren in het hbo-register. ‘Maar de vraag is welke scholing aan deze eisen voldoet. De onduidelijkheid over de overgangssituaties en de wisselende berichtgeving over dit onderwerp roept veel discussie en onrust op in de praktijk. Dit heeft een negatieve invloed op de implementatie van de functiedifferentiatie binnen de ziekenhuizen.’

Meer lezen? De Wet BIG II: eisen aan deskundigheid verpleegkundigheid verscheen eerder in Nursing en is online te lezen voor abonnees.

Gepubliceerd op: 15 februari 2018
Door: Annet Maseland

Thema:

Beroepsprofielen

Tags:

Beroepsprofielen

Lees Interacties

Geef je reactie Reactie annuleren

Om te kunnen reageren moet je inlogd zijn. Inloggen Ik heb nog geen account


Werk Beroepsprofielen

icon-Beroepsprofielen

Beroepsprofielen

Functiedifferentiatie nieuwe stijl: diploma telt, maar ervaring nu ook

icon-Beroepsprofielen

Beroepsprofielen

Blog Hugo: ‘Laatbloeier verdient kans in de zorg (en vroegbloeier ook)’

icon-Beroepsprofielen

Beroepsprofielen

Akkoord over aanpak functiedifferentiatie, Actiecomité ondertekent verklaring niet

icon-Beroepsprofielen

Beroepsprofielen

Gastblog Janine over functiedifferentiatie: ‘Tijdens corona werd veel duidelijk’

icon-Beroepsprofielen

Beroepsprofielen

Nieuw bordspel over functiedifferentiatie start discussie op in team

Bekijk meer

Newsletter

Altijd op de hoogte van het laatste nieuws en vakinhoudelijke artikelen?

Schrijf je dan in voor een van onze nieuwsbrieven.

Aanmelden

Footer

Meer nursing

Abonneren

Gratis proefabonnement

Shop

Contact

Volg ons op

Adverteren

Personeeladvertentie

Adverteren & partnerships

Nursing Vlaanderen

Ga naar Nursing.be

© Bohn Stafleu van Loghum, onderdeel van Springer Nature

  • Privacy Statement
  • Disclaimer
  • Voorwaarden
  • Cookie voorkeuren