Artikel bewaren

Je hebt een account nodig om artikelen in je profiel op te slaan

Login of Maak een account aan
Reacties0

‘EBP wordt steeds belangrijker in de verpleegkundige zorg’

Berber Selten is senior-verpleegkundige op de afdeling Orthopedie, Urologie en Gynaecologie in het Onze Lieve Vrouwe Gasthuis. Evidence-based practice is onderdeel van haar dagelijkse werk. 'Het levert mij als verpleegkundige veel op.'
'EBP wordt steeds belangrijker in de verpleegkundige zorg'
Foto: OLVG

Sinds wanneer werk je met ebp?
‘Tijdens mijn hbo-v maakte ik er kennis mee. En in het OLVG is verpleegkundig onderzoek belangrijk; het opzetten van EBP per afdeling wordt gestimuleerd. Een klein jaar nadat ik in het OLVG kwam werken, kreeg ik de kans om met drie collega’s een werkgroep EBP op de afdeling op te zetten.’

Wat brengt het jou?
‘Ik kijk nu kritischer tegen de te verlenen zorg aan. Out of the box denken is moeilijk als je vastzit in alledaagse patronen. Deze patronen proberen wij met de werkgroep te doorbreken met dossierbesprekingen, zelf literatuurstudies doen of een CAT (Critically Appraised Topic) maken. Ik merk dat het team ook steeds alerter wordt op “klinische onzekerheden” in de praktijk; regelmatig krijg ik mailtjes van collega’s met input voor een CAT. Het leeft steeds meer onder mijn collega’s; echt leuk.’

Hoe pakken jullie het op jouw afdeling aan?
‘Alle verpleegkundigen hebben een basiscursus EBP gevolgd, en zijn dus “volger”. Op onze afdeling hebben we een werkgroep EBP, bestaande uit twee seniorverpleegkundigen en twee verpleegkundigen. In principe zijn wij standaard twee dagen (achter elkaar) per maand bezig met EBP. In deze dagen doen we literatuurstudies, schrijven een CAT, bereiden een dossierbespreking voor en nu zijn we ook zelf een onderzoekje begonnen op de afdeling. Ook houden we ons team op de hoogte met een nieuwsbrief.’

Raad je het collega’s elders in het land aan het ook op te pakken?
‘Ja! Omdat het een toevoeging is op het werk als verpleegkundige. De medici zijn al jaren bezig met het doen van onderzoek, maar waarom zouden wij, verpleegkundigen, dat niet kunnen doen? Wij zien de patiënt 24/7 en ontwikkelen een steeds kritischer blik op zorgverlening, iets wat in deze tijd van groot belang is.’

Is het moeilijk te implementeren?
‘Tijd is hierbij essentieel. Ik heb vaak gemerkt dat het niet lukt om “even” tussendoor een artikel te lezen, als je hier niet erg bedreven in bent. Verder is ondersteuning vanuit medici of een klinisch epidemioloog belangrijk. Met de werkgroep hebben we ook een cursus EBP gedaan, die in het OLVG wordt gegeven.’

Je doet zelfs de master EBP, waarom?
‘Ik ben momenteel bijna klaar met het eerste jaar van de master EBP, in het AMC. Ik ben eraan begonnen omdat ik merkte dat mijn kennis en kunde om wetenschappelijk onderzoek te bestuderen en uit te voeren niet altijd toereikend was. Bovendien vind ik het interessant om te leren met welke vorm van onderzoek je het beste tot een bepaald resultaat kunt komen, en dit vervolgens te vertalen naar de klinische praktijk. Kwaliteit op basis van evidence wordt steeds belangrijker en is niet meer weg te denken in de huidige gezondheidszorg. Hier wilde ik expert in worden.’

Geef je reactie

Om te kunnen reageren moet je ingelogd zijn. Heb je nog geen account, maak dan hieronder een account aan. Lees ook de spelregels.