• Skip to primary navigation
  • Skip to main content
  • Skip to footer
Menu
Zoeken
Inloggen

Nursing.nl | Nursing voor verpleegkundigenNirsing.nl logo

Waarmee maken wij jou steeds beter?

  • Thema’s
    • Wondzorg
    • Complex gedrag
    • Dementie
    • Palliatieve Zorg
    • Preventie
    • Leiderschap
    • Zelfzorg
    • Carrière
    • Samenwerken
    • Duurzaamheid
    • Meer thema’s
  • Challenges
  • Handelingen
  • Congressen
  • Vacatures
    • Vacatures
    • Aanmelden Jobalert
  • Service
    • Contact
    • Abonneren
    • Adverteren
  • Nursing Experience
  • Nieuwsbrief
  • Abonneren
Wijkverpleegkundige Jennifer Bergkamp van Buurtzorg.

Jennifer Bergkamp.

Foto: Vincent Boon

Palliatieve Zorg

‘Geen vocht toedienen bij palliatieve sedatie? Soms misschien wel’

Auteur: Jennifer Bergkamp

5 januari 2025
Registreren

  • Wil je dit artikel lezen?

    Maak gratis een account aan en lees 2 artikelen gratis per maand

    Al een account of abonnement? Log dan in


  • This field is hidden when viewing the form
  • Dit e-mailadres is al bij ons bekend.
    Log in om je gegevens op te halen Je hebt in het verleden een account aangemaakt bij BSL, omdat je iets hebt besteld in de BSL-shop of een (proef)abonnement hebt gehad op een van onze titels: Kleine kwalen, Nursing, Mednet, Zorgvisie, Qruxx, Skipr en/of Zorg&Welzijn

    Kijk hier voor meer informatie over je BSL-account
  • This field is hidden when viewing the form
    Over voor mij interessante producten en
    evenementen van BSL Media & Learning en
    Springer Healthcare (beide onderdeel van Springer Media B.V.) en hun merken.
  • Meer informatie over uw privacy?Uw bovenstaande gegevens kunnen worden toegevoegd aan uw profiel in overeenstemming met ons privacy statement. Indien u hiermee ingestemd heeft, gebruiken wij uw gegevens voor analyses en om u marketing en advertentie uitingen te tonen die voor u relevant zijn. U kunt dit altijd wijzigen via uw privacy instellingen in onze websites en apps. Door dit account aan te maken, gaat u akkoord met de algemene voorwaarden
  • Dit veld is bedoeld voor validatiedoeleinden en moet niet worden gewijzigd.

Bekijk hier onze abonnementen

Palliatieve sedatie en vochttoediening gaan niet samen, zeggen richtlijnen. Toch willen patiënten en naasten soms dat de vochttoediening dóórgaat, en dat kan stevige gesprekken opleveren. Jennifer heeft er ervaring mee.

Staak de toediening van vocht.

…

Reader Interactions

4 reacties

  1. test1 wo 29 jan 2025 om 10:07

    Waar ik je toe wil uitnodigen, middels deze column, is vooral zelf te bedenken wat zinvol en zinloos handelen is in deze situatie en dan verder te kijken dan alleen medisch handelen. Als je bijvoorbeeld kijkt in de multidisciplinaire richtlijn palliatieve sedatie van IKNL 2022, die is vrij toegankelijk, kun je ook lezen dat het wel of niet stoppen met het toedienen van vocht een grijs gebied is en niets doet met de lengte van het leven. Het onderzoek van Bruera et all; https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23169523/

    Richtlijnen en protocollen zijn daar om ons te ondersteunen in ons zorgproces. Ik vind het overwegen om het vocht te continueren als er culturele of anderszins bezwaren zijn waardevol. We besluiten namelijk niet enkel over de medische toestand nu maar ook over hoe de nabestaanden hun periode van rouw ingaan. Als ik nabestaanden een waardevol einde bezorg door niet meteen het infuus met vocht te verwijderen maar 1 of 2 dagen later, vind ik dat niet medisch zinloos. Maar blijf daar dus vooral zelf over nadenken, een dergelijk besluit moet weloverwogen genomen worden.

    Login om te reageren
    • jose za 8 feb 2025 om 11:59

      Dank voor de aanvulling:
      ‘aandacht en effekt op rouw’. Mee eens. Nav genoemd onderzoek: hier wordt bekeken of er verschil is in kwaliteit en overlevingsduur bij toedienen van dagelijkse van óf 100 óf 1000 ml vocht bij mensen met gevorderde kanker.
      !! Doelgroep is dus niet in de stervensfase!!
      Meting van kwaliteit is op dag 3 en 7, dan is het einde onderzoek. Er worden geen verschillen gezien in kwaliteit of resterende overlevingsduur.
      Het dus GEEN onderzoek met vergelijken tussen wel of geen vocht toedienen TIJDENS palliatieve sedatie of stervensfase.

      Bij genoemde iknl richtlijn wordt doorverwezen naar richtlijn op palliaweb: 1 ‘Niet starten, en niet doorgaan van vocht of kunstmatige voeding’.
      2. ‘Ga cultuursensitief in gesprek’.
      DE bekende maar zo essentiele open deur.
      HOE dit te doen, vraagt de ware compententie. Een waarin men vaak ongeschoold en regelmatig onhandig is.
      Mijns inziens, in combinatie met juiste kennis, het belangrijkste advies.
      Het gaat denk ik hierbij, zoals vaak bij zoeken naar wat is hier goede zorg, vaker om t proces en minder over het zwart-wit volgen van richtlijnen. In die zin kan ik me vinden in de mening, laten we professioneel blijven afwegen wat hier passende zorg is.
      Groetjes

  2. Perrée vr 24 jan 2025 om 17:03

    Vanuit het palliatief team wil ik graag reageren op bovenstaande artikel omdat er ernstige twijfel bestaat aan de gedane bewering.
    In de handreiking” bewust stoppen met eten en drinken” staat dat inname van meer dan 50 cc water per dag het leven kan verlengen. Het is dus zeer onwaarschijnlijk dat toediening van 1 liter vocht sc of iv per dag(?) tijdens palliatieve sedatie niet van invloed zou zijn op de duur van het leven en dus op de stervensfase. Continueren van vocht en voeding tijdens palliatieve sedatie geldt als medisch zinloos, en is dus onwenselijk.

    Login om te reageren
  3. jose do 9 jan 2025 om 17:04

    Intressant stuk Jennifer. Zeker dat het niet meer toedienen van vocht voor discussie zorgt. Net als het al of niet toepassen van palliatieve sedatie bij je bedoelde groep. Ben benieuwd naar het onderzoek wat leidde tot de concusie ‘vocht toedienen kan tijdens PS’
    De link in je artikel geeft geen toegang tot een artikel over een dergelijk onderzoek met deze conclusie (1 liter vocht tijdens sedatie, dag? Week?) Andere link nodig? Groet José

    Login om te reageren

Geef je reactie

Om te kunnen reageren moet je inlogd zijn. Inloggen Ik heb nog geen account


Palliatieve Zorg

Palliatieve zorg Verpleegkundige zit aan het bed van een client in de thuiszorg

Palliatieve Zorg

Palliatieve zorg: dit is waarom de PaTz-werkwijze het verschil kan maken

handen vasthouden omtrent rouw

Palliatieve Zorg

Rouw, verlies en verdriet: zo ga je ermee om

Subcutane canule voor palliatieve sedatie ingebracht in bovenbeen cliënt

Palliatieve Zorg

Palliatieve sedatie: mag jij de eerste gift midazolam geven?

Verpleegkundige kijkt bij patiënt die mogelijk aan het reutelen is tijdens nachtdienst

Palliatieve Zorg

5 feiten en fabels over reutelen en Buscopan®

stervend lichaam

Palliatieve Zorg

Gratis poster: dit zijn de kenmerken van een stervend lichaam

Bekijk meer

Newsletter

Altijd op de hoogte van het laatste nieuws en vakinhoudelijke artikelen?

Schrijf je dan in voor een van onze nieuwsbrieven.

Aanmelden

Footer

Meer nursing

Abonnementen

Nursing shop

Contact

Veelgestelde vragen

Volg ons op

Adverteren

Personeeladvertentie

Adverteren & partnerships

Nursing nieuwsbrief

Twee keer per week de nieuwste artikelen van Nursing in je mail? Schrijf je nu in voor de nieuwsbrief!

© BSL Media & Learning, onderdeel van Springer Nature

  • Privacy Statement
  • Disclaimer
  • Voorwaarden
  • Cookie voorkeuren