• Spring naar de hoofdnavigatie
  • Door naar de hoofd inhoud
  • Spring naar de voettekst
Menu
Zoeken
Inloggen

Nursing.nl | Nieuws, blogs en meer | Nursing voor verpleegkundigenNursing.nl | Nieuws, blogs en meer | Nursing voor verpleegkundigen

Waarmee maken wij jou steeds beter?

  • Praktijk
  • Werk
  • Challenge
  • Congressen
  • Abonneren
  • Nursing
    • Home
    • Praktijk
    • Werk
    • Challenge
    • Congressen
  • Service
    • Veelgestelde vragen
    • Contact
    • Abonneren
    • Adverteren
    • Inloggen
    • Wat is de Nursing Challenge?
    • Mijn profiel
  • Meer Nursing
    • Nieuwsbrieven
    • Shop
    • Nursing.be
  • Vacaturebank
    • Vacatures
    • Vacature plaatsen

Praktijk Patiëntveiligheid

Minister wijzigt Wet Zorg en Dwang na kritiek

Gepubliceerd op: 10 mei 2019

Naar aanleiding van zorgen vanuit het werkveld en de politiek past minister Hugo de Jonge de Wet Zorg en Dwang op een aantal punten aan. De wet zou wel nog in januari 2020 van kracht moeten worden zoals gepland.

Een van de wijzigingen is dat cliënten actief, en op een manier die zij begrijpen, geïnformeerd moeten worden over hun mogelijkheden om een vertrouwenspersoon in te schakelen. Dat schrijft minister De Jonge in een uitgebreide nota. In deze nota beantwoordt hij een heleboel vragen van kamerfracties.

Altijd arts raadplegen

Verder moeten Wzd-functionarissen die zelf geen arts zijn, altijd eerst een arts raadplegen voordat ze dwangmaatregelen toepassen. Wzd-functionarissen kunnen artsen, GZ-psychologen en orthopedagogen-generalisten zijn. Beroepsvereniging V&VN wil dat ook Verpleegkundig Specialisten de rol van Wzd-functionaris kunnen vervullen, en hebben daarover vragen gesteld aan het ministerie. In deze nota geeft minister De Jonge nog geen antwoord op deze vraag. Wel staat er dat een verpleegkundige geen Wzd-functionaris kan zijn omdat zij niet academisch is opgeleid.

Geen uitstel van invoering

Volgens de minister hoeven de wijzigingen in de wet geen vertraging op te leveren. De wet zou dus op 1 januari 2020 van kracht moeten worden zoals gepland. In april pleitte beroepsvereniging V&VN samen met andere beroepsverenigingen en brancheorganisaties voor uitstel van de invoering van de Wet zorg en dwang. Wel stelt de minister in de nota: ‘Naar aanleiding hiervan gaat het ministerie van VWS nog in overleg met deze partijen om hun zorgen te bespreken.’

Regeldruk

Verschillende kamerfracties maakten zich zorgen dat de nieuwe wet tot meer regeldruk zou leiden. Volgens de minister is juist het tegendeel te verwachten. Uit de nota: ‘De Wzd komt tegemoet aan de heersende praktijk en biedt vanuit dat perspectief een toegesneden oplossing op bestaande problemen, hetgeen vermoedelijk zorgt voor een vermindering van administratieve lasten.’

Wet Zorg en Dwang

De Wzd gaat de Wet bijzondere opnemingen psychiatrische ziekenhuizen (Bopz) vervangen. De Wzd regelt de rechten van mensen met een verstandelijke beperking en mensen met een psychogeriatrische aandoening (zoals dementie) die onvrijwillige zorg krijgen. Daarnaast regelt deze wet ook de onvrijwillige opname. De zorg voor ouderen met dementie en mensen met een beperking moet zoveel mogelijk op vrijwillige basis plaatsvinden, stelt het ministerie van VWS. Soms kunnen mensen met dementie of een verstandelijke beperking niet (meer) zelf inschatten wat goed voor hen is. Zorgverleners helpen ze dan bij die keuzes. Het uitgangspunt van de Wet zorg en dwang is dat onvrijwillige zorg daarbij niet wordt toegepast, tenzij het niet anders kan. De Wzd gaat niet alleen gelden in zorginstellingen, maar bijvoorbeeld ook bij de cliënt thuis, logeeropvang en in kleinschalige woonvormen.

Gepubliceerd op: 10 mei 2019
Door: Francine Aarts

Thema:

Patiëntveiligheid

Tags:

Patiëntveiligheid

Lees Interacties

Geef je reactie Reactie annuleren

Om te kunnen reageren moet je inlogd zijn. Inloggen Ik heb nog geen account


Praktijk Patiëntveiligheid

icon-Patiëntveiligheid

Patiëntveiligheid

Blog Barbara: ‘Een doffe klap. De patiënt is uit zijn bed gevallen’

icon-Patiëntveiligheid

Patiëntveiligheid

Continu meten vitale functies zonder alarmmoeheid: zo kan het

icon-Patiëntveiligheid

Patiëntveiligheid

Blog Barbara: ‘Eigen regie en therapietrouw gaan niet altijd samen’

icon-Patiëntveiligheid

Patiëntveiligheid

Gastblog IGJ: ‘Ausculteren bij een neusmaagsonde kan echt niet meer’

icon-Patiëntveiligheid

Patiëntveiligheid

Apenpokken of monkeypox: dit moet je weten als verpleegkundige

Bekijk meer

Newsletter

Altijd op de hoogte van het laatste nieuws en vakinhoudelijke artikelen?

Schrijf je dan in voor een van onze nieuwsbrieven.

Aanmelden

Footer

Meer nursing

Abonneren

Gratis proefabonnement

Shop

Contact

Volg ons op

Adverteren

Personeeladvertentie

Adverteren & partnerships

Nursing Vlaanderen

Ga naar Nursing.be

© Bohn Stafleu van Loghum, onderdeel van Springer Nature

  • Privacy Statement
  • Disclaimer
  • Voorwaarden
  • Cookie voorkeuren